Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

Burun, insan bedeninde koku alma, soluma ve soluduğumuz havanın ısısını ve nemini ayarlamada kıymetli bir organdır. Bunun yanında yüzün tam ortasındaki pozisyonu itibariyle yüzün estetik açıdan en kıymetli organıdır diyebiliriz. Burnun işlevselliğinde ve/veya imajındaki olumsuz değişimler insanı hem fizyolojik açıdan hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilemektedir. Septorinoplasti (burnun işlevsel ve estetik cerrahisi) ameliyatı bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi süreçtir. Bu cerrahide hem burnun işlevlerini yerine getirmesi hem de estetik olarak yüz hoşluğuna katkıda bulunması hedeflenir.

Burun estetik ameliyatı için başvuran hastaların büyük çoğunluğunda işlevsel bir sorun de mevcuttur. Bu sorunların en başında burundan rahat nefes alamamak gelmektedir. Bu hastaların burun yapıları incelendiğinde burun içerisindeki yapılarda nefes almayı zorlaştıran bozuklukların yanında burnun dış imgesinde burnun bir tarafa gerçek yan durması, burun ucu düşüklüğü, burun sırtında kemik yahut kıkırdak yapıda çıkıntı olması burun çok büyüklüğü, burun sırtında çöküklük vb. sorunlar olduğu gözlenmektedir.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti büyümesi gece horlama, uykuda nefes durması, ağzı açık ahenge üzere şikayetlerle bulgu verir. Geniz eti büyümesine bağlı ayrıyeten orta kulakta iltihaplanma yahut sıvı birikmesi üzere durumlara yol açıp işitme kaybı ve ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Öteki sık görülen sorunlardan biri de çok sık burun akıntısı yaşanabilmektedir. Uzun müddetli ağzı açık ahenge çocuklarda yüz kemiklerinde orantısız gelişmeye neden olarak yüz halinin yanlış ve bozuk gelişmesine sebep olabilir. Uykuda nefes durması ve horlamaya bağlı da gelişme geriliği, kalpte ritm bozuklukları, konsantrasyon eksikliği, okul muvaffakiyetinde düşüş, daima yorgun bir yüz tabiri üzere istenmeyen durumlara yol açabilir. Şayet bir çocukta yahut erişkinde geniz eti, geniz kısmını ( burnun boğaza açılan kısmı) büsbütün yahut tama yakın kapatıyorsa, üstte sayılan sorunlara sebep oluyorsa yahut sebep olacağı öngörülüyorsa ameliyatla alınması gerekmektedir.

Bademcik, esasen soluduğumuz havanın ve beslendiğimiz besinlerin içerisinde var olan mikroorganizmaların temizlendiği yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu açıdan bedenimize yararlı bir yapıdır. Ancak bademcik çok sık iltihaplanmaya başladığında bedene vermiş olduğu ziyanlar faydadan daha fazla olmaktadır. Çok sık bademcik iltihaplanması geçiren bir şahısta kalpte, böbreklerde ve eklemlerde hastalık oluşabilmektedir. Bunun yanında tekrar çocuklarda gelişme geriliği, iştahsızlık üzere şikayetlere sebep olabilmektedir. Kabaca bir şahısta yılda ortalama 5 kere yahut üzeri bademcik iltihaplanması geçiriliyorsa ameliyat olması gerekmektedir. Bunun yanında bademcikte taş oluşması yahut magma dediğimiz yemek artıklarının birikmesi, bademcik etrafında iltihap (apse) toplaması durumlarında da ameliyat önerilir.

Otoplasti (kepçe kulak ameliyatı)

Kepçe kulak, çoklukla doğuştan var olan kulağın olağan konumu dışında öne ve kenarlara hakikat eğimli olduğu ve kulak çizgilerinin kısmen bariz olmadığı yapısal bir durumdur. Kepçe kulak, yapısal bir sorun olmakla birlikte bilhassa çocuk yaşlarda ortaya çıkan ve çoklukla ileride de kişiyi olumsuz etkileyebilen ruhsal ve toplumsal bir sorundur ayrıyeten. Otoplasti ameliyatı bu sorunların ortadan kalkmasını sağlayan, kulak kepçesinin öne hakikat olan eğikliğini anatomik olarak olması gereken yere yani önden ve yandan daha geriye ve daha içe gerçek getirilmesini öbür bir deyişle başa hakikat yaklaştırılmasını sağlayan ve kulak kepçesinin doğal kıvrımlarının oluşmasını sağlayan cerrahi süreçlerin toplamıdır. Bu cerrahide işitme üzerine rastgele bir değişiklik oluşmamaktadır, cerrahinin hedefi estetik açıdan doğal kulak kepçesi oluşturmaktır.

Başa dön tuşu