Burun Estetiği

Burun EstetiğiBurun estetiği teknik maharet ve uzmanlık gerektiren sofistike bir ameliyattır. Rutin rinoplasti diye bir şey yoktur. Burun anatomisinin kusursuz kombinasyonuna ulaşabilmek birçok vakit harika bir cerrahi ve tecrübe gerektirir. Günümüzde rafine estetik yargılar artık bir kenara bırakıldı. Estetik ve işlevsel dengeyi sağlamak için yapısal greftler kullanmak ise olmazsa olmaz.

Burun estetiğinde elbette hem bilim hem de teknik hünerin ön planda olması gerekir. İşin sanat tarafı var olmasına var, fakat bu durumu biz hekimler biraz abartıyoruz diye düşünüyorum. Çok düzgün bir heykel sanatkarı olmanız bu ameliyatı eksiksiz yapacağınızı göstermez ya da karakalem fotoğraf bile çizemezsiniz lakin burun estetiğini eksiksiz yapabilirsiniz. İşin özü aslında doğallıkta, sonuç ne kadar doğala yakınsa ameliyatın sanat tarafı de o derece başarılıdır. Şayet estetik olduğunuz sizi tanımayan birisi tarafından fark ediliyorsa bu düzgün bir haber değildir.

30 yıl evvel burun estetiği ile anlaşılan küçük, kalkık ve ince burunlardı. Yani her yüze tıpkı burun makbul olarak görülüyordu. Birbirinin tıpkı burunların estetik olduğu ise basitçe farkediliyordu. Ne yazık ki; bu tip burunlarda orta çatı çok daraltıldığı için bir mühlet sonra nefes alma sorunları de ortaya çıkıyordu. Bu yaklaşım günümüzde kabul görmüyor. Her yüz için farklı planlama yapmak ve istikrarlı bir burun oluşturmak, yüzün öbür bölgeleri ile ahengi sağlamak çağdaş burun estetiği ameliyatlarında temel ideolojidir. Yapısal greftlerin daha sık kullanılması da burunda uzun devirde nefes almayı olumlu etkiliyor.

Burun estetiğinde açık ve kapalı metot olmak üzere iki farklı teknik vardır. Yıllar evvel ülkemizde ve dünyada burun estetiğinde kullanılan tek yol kapalı teknikti. Yani ameliyat burun deliklerinden girilerek kapalı biçimde gerçekleştirilmekteydi. Lakin yıllar içinde görüldü ki, açık teknik ile yapılan ameliyatlarda elde edilen sonuçlar, kapalı tekniğe nazaran çok daha başarılı ve işlevsel. Bugün hem ABD’de hem de Avrupa’da burun estetiğinde kelam sahibi olan rinoplasti cerrahları gerektiğinde kapalı tekniği de kullanmakla birlikte ekseriyetle olaylarında açık tekniği tercih etmektedir. Açık teknikte burun ucunun karşı bakışta görülmeyen noktasından küçük bir kesi yapılmakta ve burnun anatomisine büsbütün hakim olunmaktadır. Bu sayede çok daha ayrıntılı ince müdahaleler mümkün olmaktadır. Ayrıyeten ameliyat sırasında kanayabilen küçük damarlara anında müdahale edildiğinden kanama minimal olmakta ve buna bağlı olarak düzgünleşme süratli olmaktadır.

Günümüzde estetik burun ameliyatları giderek artan incelikleri ve ayrıntıları yüzünden cerrahlar için daha şiddetli hale gelirken, ilerleyen teknik sayesinde hastalar için daha konforlu ve ağrısız olmaya başlamıştır. Burun içine tampon kullanılmadığı üzere, şişlik ve morluklar 5-6 gün içinde geçmektedir. Alçı ya da plastik kalıp çoklukla 7.gün alınmaktadır, yerine yapıştırılan ince flasterler ise hasta tarafından bile alınabilmektedir. İş ve ve toplumsal hayata dönüş mühleti ise ortalama bir haftadır.

Başarısız burun ameliyatları sonrasında ortaya çıkan meseleler ise, yetersiz kemik alımından burun ucu düşüklüğüne yada burnun çok küçültülmesinden burundaki eğriliğin,asimetrinin devam etmesine kadar pek çok sorunu içerebilir. Elbette bu işlevsel ve estetik kusurlar revizyon denilen düzeltme ameliyatları ile giderilebilir. Fakat muvaffakiyet talihi her vakit birinci ameliyata nazaran daha düşüktür. Bu nedenle revizyon ameliyatlarda tabibin cerrahi yeteneği ve tecrübesi daha kıymetlidir. Sonuçta birinci kere ameliyat olacak olan hastayı opere etmek kolaydır lakin revizyon ameliyatı her rinoplasti cerrahının yapabileceği bir ameliyat değildir.
Burun estetiği olmak isteyen fakat mevsimden ötürü erteleyen pek çok hasta görüyorum etrafımda. Lakin bu yanlış bir inanış. Bu ameliyat için önerilen bir mevsim ya da tarih dilimi yoktur.Dört mevsim, on iki ay bu ameliyat yapılabilir. Sıcak ya da soğuk güzelleşmeyi etkilemez. 18 yaşını doldurmuş herkes bu ameliyatı olabilir.Son yıllarda ülkemizde erkekler daha sık burun estetiği yaptırmaya başladı. Bilhassa Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden gelen pek çok erkek hastam var. Erkeklerde burun estetiği yaparken etnik, coğrafik ve kültürel özellikler de dikkate alınmalı. Burnun fazla küçültülmesi,inceltilmesi ve burun ucunun 100 dereceden fazla kalkık olması feminem bir görünüme neden olabilir.

Kadınlarda ise düşük burun ucu maskülen (erkeksi) görünüme sebep olur. Kemerli burun ifadeyi sertleştirirken, küçük, ince ve hafif kalkık burun bayanlarda ifadeyi güzelleştirir. Tarih boyunca küçük burun masumiyet tabiri olarak görülmüştür.

Ülkemizde burun estetiği olmak isteyen hastaların kıymetli bir kısmında burun tıkanıklığı da var. Birebir anda deviasyon, burun eti ve sinüzit üzere sorunların halledilmesi sağlıklı nefes için gereklidir.

Başa dön tuşu