Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Bilhassa yaz aylarında sıcakları daha az hissetmek için deniz kıyıları ve havuzlar sık sık ziyaret ettiğimiz yerler olarak karşımıza çıkar. Bazen o denli bunalırız ki denizden yahut havuzdan çıkmak istemeyiz. İşte bu üzere durumlarda kulağımıza etkileyebilecek kimi tablolar çıkar. Bunlardan birisi dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır.

Dış kulak yolu ( DKY ) enfeksiyonları daha çok yazın görülmekle birlikte aslında dış kulak yolunun nemli kalabileceği her türlü ortamda oluşmaya müsaittir. Örneğin ; kaplıca tatilleri yahut kolay bir duş sonrası bile bu enfeksiyona taban hazırlayabilir.

DKY enfeksiyonları için nem değerli bir faktör olmakla birlikte bu nemi oluşturacak suyunda hijyeni değer taşımaktadır. Bilhassa havuz sularının örneklemelerinin takibi ve ilaçlanmaları çok sıkı yapılmalıdır. Deniz suyu için de muhakkak ölçüde bakteri barındıran alanlar yetkilerce tespit edilip halk uyarılmalıdır.

DKY enfeksiyonları ağrılı ve hakikaten tatili zehir edebilecek bir potansiyele sahiptir. Hastanın dky hayli hassastır.Tragus dediğimiz kulak girişi çabucak önündeki kıkırdak çıkıntıyı içe bastırmakla önemli bir ağrı oluşur. Hastanın işitme kaybı kulak yolunun daralmasıyla artar ve zonlayıcı keskin bir ağrıya dönüşür. Ateş görülebilir. Birden fazla defa yapılan yanılgılardan birisi de hafif tıkanmalarda , kulak içini temizlemek için kulak temizleme pamuklarının kullanımıdır. Bu enfeksiyonun daha kolay yayılmasına ve hatta içeride su ile şişen bir kirin daha tabana itilerek baskı oluşturmasına yol açar. O yüzden teklifimiz kesinlikle tatil öncesi bir kulak denetimidir. Potansiyel meseleye yol açabilecek kirin evvelce temizlenmesi tatilinizin kesintisiz sürmesine yardımcı olur. Şunu yeri gelmişken vurgulamakta yarar var, kulak kiri dediğimiz aslında dış kulak yolu cildinin bir salgısıdır içeriği itibariyle mantar oluşumunu maniler ve fazla nemlenmeyi azaltır. O yüzden muayeneyi engellemeyen ve DKY’nu tam tıkamayan kirlerin mutlak temizlenmesi gerekmemektedir.

DKY enfeksiyonları tedavisinde bir an evvel su ile temas kesilir. KBB muayenesi sonrası bakteriyel olduğu düşünülen enfeksiyonlara lokal antibiyotikli damla, şişliği ödemi azaltmak için kortizonlu damla başlanır hatta ağızdan bir antibiyotik de duruma nazaran eklenir. Ağrı kesici muhtaçlığı çabucak her vakit olur. Hastadan duş dahil en ufak su kaçmaması için kulak tıkacı kullanması istenir. Dış kulak yolu bazen o kadar tıkalı olur ki muayeneye dahi müsaade vermez bu durumda hasta damlaları da tesirli kullanmayacağı için bir manada fitil vazifesi görecek pamuktan bir şerit kulak yoluna uygun halde hekim tarafından yerleştirlebilir. Bu hastaların takibi sık yapılmalıdır. 2-3 günde bir pansumana çağrılmalı ve dış kulak yolundan gelecek ilithaplı akıntılar temizlenmelidir. Mantarlara bağlı olan DKY enfeksiyolarında ise farklı ilaç tedavisi uygulanır. Bu nedenle hastanın kendi başına tedaviyi başlaması sakıncalı olur ve hatta enfeksiyonu arttırabilir.

DKY enfeksiyonu için tedbir almak her vakit mümkün olmaz lakin uzun müddet suyla temas bu riski arttırır. Kronik bu hastalığı yaşayan hastalar deniz ve havuzda kulak tıkacı kullanabilir. Kulak temziliği de çubuk pamuklarla yapılmamalı yalnızca kuru bir pamukla dış kulak yoluna gerçek silme yapılmalıdır. Dış kulak yoluna kurutma makinesi tutulmamalıdır.

DKY enfeksiyonları hayat kalitesini bozan önemli enfeksiyonlardır. Umarım verdiğimiz bilgiler size yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Op.Dr. LEVENT İLARSLAN

Başa dön tuşu