Diyabet Tedavisine Erişim- Şimdi Değilse Ne Zaman?

Bireylerin çoğu; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğu Tip 2 diyabetli bireylerdir.

Tıbbi Beslenme Tedavisi (TBT),

-Diyabetin önlenmesi (birincil korunma),

-Diyabetin tedavisi (ikincil korunma)

-Diyabetle ilişkili komplikasyonların geciktirilmesi ve tedavisi (üçüncül korunma)

olarak hedeflenen diyabetle ile ilişkili 3 korunma düzeyinde tedavinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır.

Diyabet tedavisi diyabetli bireyin tedavinin merkezinde yer aldığı, diyabetli bireyi karar alma, hedef saptama, sorunlara çözüm sağlama sürecine dahil eden, multidisipliner, eş güdümlü bir ekip çalışmasını gerektirir. 

Tıbbi beslenme tedavisi konusunda bilgili, deneyimli, hasta merkezli iletişim ve eleştirel düşünme becerisine sahip bir uzman, beslenme tedavisinin ve beslenme öz-yönetim eğitiminin sağlanmasında lider rolü oynayan bir ekip üyesidir. Ben de bu bağlamda ilk görüşmemi 1 saat yaparak sizi detaylıca tanıyorum, alışkanlıklarınızı ve düzeninizi mecvut kronik hastalıklarınızı (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kabızlık/ishal, uyku apnesi vb.) öğrenip size ve hastalıklarınıza uygun beslenme tedavisini planlıyorum. Diyetisyen tarafından sağlanan beslenme tedavisi, HbA1C gibi metabolik sonuçları iyileştirmenin yanı sıra prediyabetin önlenmesi, prediyabetten diyabet ve diyabetle ilgili komplikasyonların gelişmesini veya gecikmesini önlemek için tedavi programına dahil edilmelidir. 

Tip 1 ve Tip 2 diyabetlilerin tanıyı izleyen ilk bir ay içinde; gestasyonel diyabet (GDM) tanısı alan kadınların ise tanıyı izleyen ilk bir hafta içinde medikal tedavi, laboratuar bulguları, tedavi hedefleri kayıtları ile diyabete özel tıbbi beslenme tedavisi alması için uzmana sevk edilmelidir.

Ben de bu konuda sizi bilinçlendirmeyi amaçladım. Eğer tedaviniz için uzmana yönlendirilmediyseniz veya yönlendirilmenize rağmen gitmediyseniz, harekete geçip sağlığınızı korumanız adına bir adım atmanızı istiyorum.

Diyetisyen Hande Uçak

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu