Alerjik Rinit

Alerji; bedene giren yahut temas eden bir unsura karşı oluşan, immün sistemin ilgili hücrelerinindevreye girerek kimi kimyasal maddeleri(histamin gibi) salgılamasıyla oluşan tepkidir.
Rinit ise; burun içini döşeyen mukozanın her türlü iltihabına verilen isimdir. Şayet bu iltihabireaksiyona alerjik faktörler neden olmuşsa ortaya çıkan tablo alerjik rinittir.
Alerjik tepkinin oluşması için kişinin kendinde alerjik bir durum meydana getirecek husus ile müsabakası gerekir. Bu hususlara alerjen denilir. Teneffüs yoluyla ya da besinlerle alınır. En sık karşılaştığımız alerjenler; polenler, otlar konut tozu akarları, hayvan tüyleri ve besin yoluyla alınan alerjenlerdir.
Bulgular: Burun tıkanıklığı, sıvı burun akıntısı, kaşıntı ve sulanma sıklıkla görülür.
Teşhis: Muayenede, sıvı burun akıntısı, burun mukozasındaki soluk renk, burun eti(konka) büyümesi, birtakım olaylarda burun içi polip oluşumları gözlenir.
Muayene bulgularına nazaran alerjiden şüphelendiğimizde en sık uyguladığımız tetkik deri prick testidir. Bu testte hastanın cildine bilinen alerjik unsurlardan küçük dozlarda verilerek çok bir tepki oluşup oluşmadığına bakılır.
Tedavi: 3 temel yol ve bunlara yardımcı cerrahi ve cerrahi olmayan yollar vardır.
1. Alerjenden uzak durmak: Alerjik rinit hastaları bilhassa tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durmalıdır. Yaşadıkları ortamın ısı ve nemini uygun ayarlamalıdırlar. Meskende yünlü halı, battaniye ve çok fazla bitki olmamalıdır. Tekrar evcil hayvan beslememelidirler.
2. İlaç tedavisi: Alerjik rinitte en sık başvurulan metoddur. Birinci seçenek ilaçlar antihistamiklerdir. Bu ilaçlar bilhassa alerjene maruz kalmadan evvel alındığında etkililerdir. Sıklıkla kullanılan öbür küme ilaçlar nazal steroidlerdir. Alerjik tepki başladıktan sonra oluşan semptomların tedavisinde aktiftirler.
3. İmmünoterapi: Alerjenden kaçınmanın mümkün olmadığı yahut ilaç tedavisinin yarar sağlamadığı durumlarda, alerjenin düşük dozda başlayarak artan formda enjektörle cilt altına(SCID) ya da lisan altına damlatılarak(SLID) uygulanır.
4. Cerrahi: Alerjik rinite bağlı louşan kronik sinüzit, nazal polipozis ve konka hipertrofileri üzere komplikasyonların tedavisinde cerrahi prosedürlere başvurulur.
5. Medikal fototerapi(Rhinolight): Burun içerisine bir probla ultraviyole ışık verilmesidir.Cihazın alerjik riniti tedavi edici özelliği yoktur. Fakat olgulardaki ağır sıvı burun akıntısını azalttığı sav edilmektedir. 

Başa dön tuşu