Sinüzit Tedavisi

Burun etrafındaki sinüs ismi verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit ismi verilir. Sinüsler burnun her iki yanında ve 4 başka isimde bulunurlar. Burnun çabucak yan taraflarında bulunan ve sinüslerin en büyüğü olan sinüs maksiller sinüs’tür. Bunun dışında burnun üst tarafında, alın kemiği içide bulunan sinüse frontal sinüs, burnun art ve üst tarafında bulunan ve orta hatta tek olan sinüse sfenoid sinüs denir. Ayrıyeten burnun yan ve üst taraflarında bir çok küçük boşluktan ibaret kısımlara de etmoid sinüs denir. Bütün bu sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılırlar. Buruna açılan bu delikler sinüslerin havalanmasını da sağlarlar.

Sinüzit Belirtileri
İşte size kendinizi test edebileceğiniz birkaç soru:
1) Yüzünüzde basınç, dolgunluk yahut yük hissi var mı?
2) Burnunuzda tıkanıklık var mı?
3) Burnunuzda koyu, sarı yahut yeşil akıntı var mı?
4) Geniz akıntınız var mı?
5) Koku duyunuzda azalma var mı?
6) Baş ağrınız var mı?
7) Nefes darlığı hissi ve öksürük var mı?

Yukarıdaki sinüzit belirtilerinin üç yahut daha fazlası sizde varsa sinüzit olma ihtimaliniz yüksektir. O halde, ne yapmalısınız? Karşılığımız birebir: KBB (kulak-burun-boğaz) tabibine görünmelisiniz. Gerçek teşhis, böylelikle belirginleşecektir. Şayet teşhiste zorlanma olursa, hekiminizin yönlendirmesiyle çekilecek “bilgisayarlı sinüs tomografisi” ile kesin teşhis konulur.

Küçük bir not: Evvelce sıklıkla kullanılan düz sinema (watersgrafisi) artık kullanılmamaktadır. Düz sinemalarda hem yüksek doz radyasyon alınmakta hem de yanlış sonuç verme ihtimali bulunmaktadır.

Dikkat Edelim!
Sinüzit çoklukla soğuk algınlığı, grip ve alerjik nezle ile karıştırılabilmektedir. Bu bakımdan; ayırıcı teşhis / teşhis çok kıymetlidir. Şöyle ki;
• Sinüzitteki burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, alerjide de ön plandadır. Lakin alerjinin akıntısı daha şeffaftır. Sarı-yeşil değildir.
• Alerjide burun akıntısına ekseriyetle gözlerde yaşarma ve burun kaşıntısı eşlik eder. Sinüzitte ise bu yoktur. Birçok şikâyetler toz, polen ve küf üzere alerjenlerle temastan sonra başlar.
• Soğuk algınlığı ve gribe gelince, bunlar; kışın görülen hapşırık, kırgınlık, burun tıkanıklığı ve akıntısına yol açan enfeksiyonlardır. Sebebi, virüslerdir. Beden direncini yüksek tutmakla güzelleşme gerçekleşir.

Bilgisayarlı Tomografi
Sinüs tomografisinde hasta sinüslerin (solda) ve sağlıklı sinüslerin (sağda) görüntüsü
Bilgisayarlı tomografide röntgen ışınları ile bir dizi imaj alınır. Sinüsler 1 ila 3 mm’lik aralıklarla taranır. Süreç çoklukla 5 ila 10 dakika ortasında sürer. Sıkıntı değildir. Ağrı hissedilmez. Dar ve kapalı bir alanda çekilen MR’dan farklıdır. Bu sebeple kapalı alan fobisi olanlarda rahatlıkla sinüs tomografisi çektirebilir.

Sinüs tomografisi sinüzit teşhisinde kıymetli olmakla birlikte asıl sinüzit takibi ve cerrahisinde altın bedeline sahiptir. Sinüs cerrahisinde cerraha kılavuzluk yapar. Bu sayede cerrah, tıkalı ve problemli sinüslerdeki meseleleri giderir.

Muayenede ne görülür?
Sinüzitli bir hastanın muayenesinde en çok görülen bulgu, burun içinde iltihaplı akıntı, ödem, boğaza hakikat akıntı ve yüzde hassasiyettir. Bu üzere bulguların görüldüğü ve sinüzitten şüphelenilen hastalara uygun tetkikler yapılır. Lakin hastanın muayenesinde çok besbelli bir bulgu olmadan da sinüzit olabileceği akılda tutulmalıdır.

Sinüzitten Nasıl Korunabilirim?
Hastaların sinüzit olmamak yahut olunursa kolay tedavi edilebilmek için dikkat edebilecekleri birkaç şey vardır. Bunun için soğukta kalmamak, saçların ıslak kalmaması, yaşadıkları ortamın nemi ve ısısının uygun olması, sigaranın dumanında dahi kalınmaması, alerjiye yol açabilecek toz, duman yahut öbür irritan hususlardan uzak kalınması üzere tedbirler alınabilir

Ameliyatın ne üzere komplikasyonları vardır?
Anestezi komplikasyonları dışında endoskopik ameliyatta en sık görülen sorun kanamadır. Bu bazen cerrahın çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli olur ve ameliyatta asıl hedef kanamayı durdurmak haline gelir. Bunun dışında burun ve sinüslerin etrafında değerli organlar bulunduğu için önemli komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar ortasında göz çukuru içine girilerek göz küresi ve hududunun zedelenmesi, beyin zarının delinerek beyin sıvısının burun içine akması, beyefendisine giden büyük damarların yaralanması, beyin absesi üzere önemli sorunların yanı sıra birtakım küçük ve daha sonra tedavi edilebilen komplikasyonlar da vardır.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmeliyim?
Endoskopik metotla yapılan ameliyattan sonra en değerli mevzu pansumanların uygun yapılmasıdır. Sinüzit ameliyatında pansuman burun içinin uygun formda temizlenmesi manasına gelir. Bunun için başlangıçta birkaç günde bir daha sonra daha seyrek olarak hekiminize gitmeniz gerekecektir. Kaç günde bir temizlenmesi gerektiği ameliyatın seyrine ve tabibin tercihine nazaran değişir. Hekiminiz her pansumandan sonra bir sonraki görüşme vaktini söyleyecektir. Hasta kendisi burun içini serum fizyolojikle yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışabilir.

Ameliyattan sonra sinüzitim tekrarlar mı?
Endoskopik usulle ameliyat yapılmaya başlandıktan sonra sinüzitin tekrarlama oranı son derece düşmüştür. Lakin yeniden de bilhassa alerjinin rol oynadığı sinüzitlerde tekrar sorun oluşması görülebilir. Alerji toplumumuzda sanıldığından çok daha sık görülmektedir.

Başa dön tuşu