Ses Kısıklığına Karşı 7 Önemli Uyarı

Ses, şahsa has olan, beşerler ortası bağlantısı sağlayan bir oluşum olarak ortaya çıkıyor. Kimi meslek kümelerinde çalışanlar başta olmak üzere birçok kişi ses hastalıklarından ötürü sıkıntılar yaşayabiliyor. Ses kısıklığı kolay bir rahatsızlık olabileceği üzere birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor.Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, ses kısıklığı, nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi verdi.
 

Birçok neden ses kısıklığına sebep olabilir

Enfeksiyon, alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma üzere nedenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr cerrahisi, kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi sonrası da ses kısıklığı gelişebilir. Dahası Nörolojik bozukluklar, ruhsal hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik devri, hipotiroid, gebelik, yaşlılık,  hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum denetim hapları, nodüller, polipler, berbat huylu tümörler ile de görülebilir.

Ses kısıklığının nedenleri araştırılmalı

Ses kısıklığının başlangıcı, mühleti, uygulanan tedavileri, daha evvel ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi teşebbüsleri, hastanın ruhsal durumu  değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılmalıdır. Poliklinik koşullarında endoskopik olarak ses tellerinde nodul, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı kıymetlendirilir.

Nedenine nazaran uygun tedavi seçeneği belirlenmeli

Ses kısıklığında, istirahat kıymetlidir. Enfeksiyon, alerji,  reflü, psikojenik ses kısıklığı üzere durumlarda ilaç tedavisi verilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda,  nörolojik  ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisinden yarar görülebilir. Ses teline cerrahi süreç gerekliyse geciktirilmemelidir. Hastalığın durumuna nazaran botoks tedavide kullanılabilir.

İleri evre ses teli kanserlerine yönelik tedaviler evreye nazaran açık yada kapalı teknik cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olarak değişmektedir. Ses kısıklığınız 10 günden uzun sürüyorsa kesinlikle KBB hekiminize muayene olun. 

Ses kısıklığı yaşamamak için bu tekliflere dikkat

  1. Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan çekinin.

  2. Sigara içmeyin.

  3. Bol su tüketin.

  4. Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan  ve  asitli içeceklerden kaçının.

  5. Yüksek ses ile uzun müddetli konuşmalar yapmamaya çalışın.

  6. Alkollü ve kafeinli besinlerden uzak durun.

  7. Tok olarak uyumayın.

Başa dön tuşu