Denize Atlarken Dikkat

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hepimiz serinlemek için bir tatil bölgesine gitme planlarındayız. Tatile çıkma fırsatı olmayanlar için de havuzlar, halk plajları üzere yerler serinlemek için bulunmaz fırsat.

Peki, serinleme hayaliyle suya atlarken başınıza neler gelebileceğini hiç düşündünüz mü?

Ya bu serinleme hevesi hayatınızın bundan sonraki kısmını tekerlekli sandalyeyle geçirmenize neden olursa?

Serinleme merakınız son pişmanlığınız olmasın.

Ülkemizde her yıl 2086 omurga ve omurilik yaralanma hadise hastanelere ulaşmaktadır. 1300 hadise ise maalesef hastaneye ulaşmadan kaybedilmektedir. Yaralıların %86’sı birinci 6 saatte geri kalanı ise birinci 24 saatte hayatını kaybetmektedir. En sık neden trafik kazaları, 2. Sıklıktaki neden düşmeler ve 3. Sıklıktaki nedeni de spor yaralanmaları oluşturmaktadır. İşte bu spor yaralanmalarının neredeyse tamamı dalma ve sığ suya atlama sonucu oluşmaktadır.

Dalma ve suya atlamadan kaynaklanan yaralanmalar çoğunlukla 15-25 yaş ortası erkeklerde görülmektedir. Bunun nedeni tıbbi değil sosyo kültürel olup, genç erkekler ortasında balıklama atlamamın bir cins cüret oyunu, güç göstergesi olarak kıymetlendirilmesi ve delikanlılara has bir nevi gösteriş merakından kaynaklanmasıdır.

Spinal yaralanma sonucu hastada omurga ağrısı, kuvvet kaybı ve duyu kaybı üzere rastgele bir belirti olduğunda hasta hiç kıpırdatılmadan 112 aranmalı ve çabucak en yakın hastanenin acil servisine başvurulması gerekir. Omur yaralanması her vakit omurilik yaralanması ile bir arada olmayabilir. Fakat omuriliğin yaralanma riskinin her vakit mevcut olduğu unutulmamalıdır.

Omurilik yaralanması sonucu hastada hiç bir belirti olmayacağı üzere, ömür uzunluğu kalıcı sonuçlara neden olabilecek fleçler de meydana gelebilir. Omurga travması geçiren hastanın derhal grafileri çekilip kırık yahut kırık/kayma olmadığı gösterilene dek immobilizasyonu devam ettirilmelidir. Yanlış taşıma yahut muhafazasız müdahale felçlere hatta mevte sebebiyet verebilir. Acil serviste yapılan muayene ve görüntüleme formülleri sonrasında hastaya teşhis konup en uygun şartlarda gereken tedavi yapılmalıdır.

Spinal travma sonrası hastada omurga kırıkları, omurganın stabilizasyonunu sağlayan ligaman dediğimiz bağ doku elemanlarda yırtılma, kırılan kemik kesimlerinin omuriliğe ve omurilikten çıkıp kol ve bacaklarımıza giden sonlara basması, travmatik fıtıklar, omuriliği saran zarlarda kanama yahut kırık olmadan ödem, omurilik yaralanması olabilir.
Bu kalıcı sonuçlardan uzak durmak için kendi tedbirimizi almalıyız. Öncelikle unutmamız gereken kıyıdan yahut üstten baktığımızda suyun derinliğinin her vakit hakikat varsayım edilmeyeceğidir. Suyun altında kaya yahut gibisi bir cisim olma ihtimalinden hep göz önünde tutulmalıdır.

Dolayısıyla en büyük riski bulanık ve tabanı görünmeyen sular ve derinliği bilinmeyen havuzlar oluşturur. Yapılan çalışmalar inançlı su derinliğinin en az 2 metre olduğunu belirtmektedir. Sonuç olarak ihtiyati elden bırakmayıp iki metreden daha derin olsa bile genel bir kural olarak suya balıklama atlamak yerine çivileme formülüyle atlamayı tercih etmeli, şayet derinliğini varsayım edemiyorsak asla ve asla suya atlamamalı (çivileme dahil hiçbir biçimde atlanılmamalı) oturarak derinliği ayağımızla denetim ederek yavaşça suya girmeliyiz. Böylelikle serinleyeyim derken hayatımızın kararma riskini bertaraf edilebiliriz.

Başa dön tuşu