Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı karmaşık bir bahistir. Kolay bir nedeni olabileceği üzere hayati meselelerle da karşılaşılabilinir. O nedenle Kulak Burun Boğaz tabibinin muayene etmesi yanlış tedavi ve gereksiz müdahaleleri önler. Kulak ağrısı nedenlerini iki kümede toplayabiliriz.

A) KULAĞA İLİŞKİN NEDENLER

1)Kulak enfeksiyonları: Bunların başında yüzücü kulağı denen dış kulak yolu iltihabı (eksternal otit) gelmektedir. Havuz,deniz, kaplıca vs üzere yerlerde hijyenik olmayan ortamlar dış kulak yolu iltihabına yer hazırlar. Kulak içini fazla kurcalayan ve kaşıyan şahıslarda yaygındır.Beraberinde kulak kaşıntısıyla seyreden mantar enfeksiyonu da olabilir.

Tedavisinde enfeksiyon hangi basamakta ise ona nazaran davranılır. Lokal tedavi yapılır. Tedavisi birkaç gün sürer, bu süreç de ağrılıdır. Bir başka ağrı nedeni orta kulak iltihabıdır. Çocuklarda üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından sonra daha sık görülür. Ekseriyetle bir gece uzunluğu süren çocuğu ağlatacak stilde ağrı olur. Küçük çocukların yatarak ve bilhassa biberonla beslenmesi de bir nedendir. Tedavide uygun ilaçlar (antibiyotik, burun damlası,dekonjestan) verilir.

Orta kulak iltihabı kronikleşmişse kulak zarı delik ve akıntılı demektir. Bu iltihabi akıntı da kulakta ağrıya neden olur. Daha çok erişkinlerde görülür.

Tedavisi cerrahidir. Kulak zarını etkileyen ve mirinjit ismi verilen viral enfeksiyon da ağrıya neden olur. Yüz felci yapan viral hastalıklar da kulak yolunda ve etrafında ağrılı içi sıvı dolu kesecikler meydana getirebilirler.

Bunların dışında yeniden virüslerin neden olduğu grip, kızamık, kızamıkcık üzere hastalıklar kulak ağrısına neden olabilir.

2)Kulak travmaları, bir başka ağrı nedenidir. Kulağa alınan darbeler ortasında vurma, çarpma üzere nedenler sık görülür. Bunun yanında basınç travması (irtifa değişikleri, su altı), donma, yanma üzere nedenler de ağrıya neden olabilir.

3)Östaki tüpü sorunları, bunlar ortasında en yaygın olan östaki tüpü işlev bozukluğudur. Çeşitli nedenlerden ötürü kapalı olan östaki tüpü kulak ağrısına neden olabilir.

4)Kulak kiri,Özellikle banyo sonrası su alıp şişebilir ve ağrıya neden olabilir.

5)Kulağa kaçan yabancı cisimler.

B) Kulak Dışı Nedenler (Yansıyan ağrılar)
Bu tip ağrılarda kulakta bir patolojik durum olmamasına rağmen ortak duyu hudutları nedeniyle diğer bir yerdeki sorun kulak ağrısı halinde ortaya çıkabilir. Aslında kulakta hiçbir sorun yoktur.

1)Boğaz ve boyun enfeksiyonları. En sık bademcik iltihabı ve farenjit nedeniyle kulak ağrısı görülür. Boyun, yutak, yemek borusu ve gırtlak enfeksiyonları da birebir etkiyi yapar.

2)Boğaz ve boyun organlarının(yukarda ismi geçen) kanserleri kanserleri.

3)Çene eklemi hastalıkları

4)Sinüzit ve yüz enfeksiyonları, kanserleri.

Başa dön tuşu