Dermaroller

İnsanlar gün geçtikçe estetiklerine daha çok değer veriyorlar, bu da araştırmacıların ve laboratuarların yeni alternatif arayışlarının artmasına neden oluyor son vakitlerde yüz ve beden estetiğine giren değerli formüllerden biri de Dermarollerdır (mikroiğneleme). Dermaroller üzerinde mikro iğnler bulunan silindir halinde bir aygıttır. Cilt yüzeyine uygulandığı vakit cilt altında ve ciltte yara iyilyeşmesi sürecinin başlamasına neden olur.

Aslında burada kullanılan düzenek birbirine hayli yakındır ve yeni kollajen üretiminin arttırılmasına dayanmaktadır. Bedenimizde rastgele bir yara oluştuğunda derhal pıhtılaşma ve kollajen üretimi sistemleri aktive olarak yara güzelleşmesi süreci başlar ve ekseriyetle de az ya da çok bir iz bırakarak düzgünleşir. Yara uygunlaşması kusursuz olan iz bırakmayan tek devir anne karnındaki bebeklik (fötüs) periyodudur. Burada doğumdan sonra olan yara uygunlaşması ile anne karnındaki yara güzelleşmesi ortasında muhakkak farklar vardır. Doğumdan sonraki yara güzelleşmesinde tip 3 kollajen üretimi hakimken doğumdan evvelki yara güzelleşmesinde tip1 kollajen üretimi hakimdir Yani dermaroller vücudumuzda genetik kusursuz yara güzelleşme gençleşme hafızasını aktive ediyor yeni kollajen sentezi ile olağanda hayatın birinci yıllarında çapraz bağlı olan yumuşak doku ağının paralel bağlı hale gelmesi ile meydana gelen sarkma, incelme, kırışıklık vb. yaşlanma belirtilerini geriye çevirdiği üzere evvelden oluşan yanık, kesi, ezilme, sivilce vb. her türlü yara izlerinin  iyileşmesine neden oluyor. 

Yukarıda da belirttiğim üzere burada mikroiğnelerden bahsediyoruz burada aslolan iğne uzunluğuna nazaran uygun yara da uygun roller aygıtını kullanabilme bilgi ve hünerine sahip olabilmektir. Bunu da fakat bir cerrah tabip en âlâ öngörebilir burada yüz ve boyun bölgesinin asıl uzmanı olan biz kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahi doktorlarına kıymetli vazifeler düşmektedir.

Tıbbın en temel ideolojilerinden biri öncelikle ziyan vermedir ben burada başta yüz olmak üzere tüm bedende kullanılan lazerfraksiyone lazerultrasonik temelli aygıt kullanımı ve peeling gibi tedavilerin birtakım yan tesirleri olabildiğini belirtmek isterim. Bunlarda yara uygunlaşması erişkin yara uygunlaşması üzere olup asla fötüs (anne karnındaki bebek) gibisi yara güzelleşmesine neden olan roller ile birebir sonuçları veremez ayrıyeten ve en önemliside bilhassa lazer, fraksiyone lazer ve peeling gibi prosedürlerde cillte değerli renk değişiklikleri ve lekelenmerin olabilmesine rağmen mikroiğneleme (dermaroller) prosedüründe asla bu türlü bir risk olamadığı üzere şayet tecrübeli bir tabip tarafından uygulanırsa asla bir yan tesir ve risk taşımadığını kıymetle belirtmek isterim.

Yaşlanan yüz ve yara izleri ciltte oluşan düzensizlikler, lekeler estetik tıbbın ana bahislerindendir ve tedavi uygulamalarımızın en büyük kısmını oluşturur. Kozmetik, medikal ve cerrahi epeyce geniş ve süratle çoğalan alternatifler mevcuttur

Başa dön tuşu