Burun Tıkanıklığında Lazer Tedavisi

Burundan aldığımız nefes akciğerlere ısıtılmış, nemlendirilmiş ve temizlenmiş olarak masraf.

Burun etleri olağanda burun içinde bulunan anatomik yapılardır ve soluduğumuz havayı ısıtır nemlendirir. Kalorifer peteği üzere üst üste yerleşmiş 3 burun etimiz vardır.

Alt burun etleri çoklukla alerji yada enfeksiyon yani sinüzite bağlı olarak giderek büyür ve burun içini doldurur ve burun tıkanıklığı yapmaya başlar.

İlk başta gece yattığımız vakit olan tıkanıklık vakit ilerledikçe gün içinde bile tıkanıklığa neden olur.

Ağızdan nefes almak zorunda kaldıkça öncelikle uyku kalitesi bozulmaya başlar, horlamalar, uyku sırasında nefes durmaları başlayabilir. Ağızdan nefes aldıkça boğaz kuruluğu, genizde gitmeyen akıntı hissi rahatsızlık verir.

İlaçla burunu açmaya çalışalım derken devamlı kullanılmaması gereken spreylerin kullanılması sonucu burun dahada kapanır.

Aslında burun içinde bulunan küçücük bir et kesiminin büyümesi sonuçta sizi oksijensiz bırakır. Yorgunluk, zihinsel performansta azalma ortaya çıkar.

Bu durumda büyüyen etleri büsbütün almak tahlil değildir zira burnun havayı nemlendirme ve ısıtma işlevi da bozulmuş olur.

Tedavide gaye burun etlerini küçültmektir.

Birinci başta koterle etleri yakarak sonra radyofrekans yani ses dalgasının ısıya dönüşmesiyle yapılan etleri büzme süreci aşikâr bir müddet rahat bir nefes sağlasa da yeniden etlerin tekrar büyümesiyle sonuçlanır. 

Diode lazer ile burun etlerini vaporize etmek yani buharlaştırarak küçülmek tekrar büyümesini mahzurlar. 

Diode lazerin başka bir yararı alerjinin burunun tamamında yapmış olduğu şişlik ve akıntıyıda azaltmasıdır.

Alerjisi fazla olan bireylerde bazen burun etleri küçültülmüş olsa dahi alerjik akıntı ölçüsü fazla ise yeniden burun tıkanıklığına neden olabilir. 

Diode lazer ile yapılan burun eti küçültmelerinde tekrarlama çok enderdir ve allerjik akıntıları da azalttığı için kalıcı bir rahatlama sağlar.

Yaklaşık 10 dakika süren bu uygulama sedasyonla yani kısa vadeli uyutma yada lokal anestezi yani burun içinin uyuşturulmasıylada rahatlıkla yapılır

Burun içine tampon uygulamaya gerek kalmaz 

Süreç sonrası birinci 2 gün süren pembe burun akıntısı olabilir.

Operasyon sonrası 2 hafta burun içinde kabuklanma ve tıkanıklık denetimlerde burun içinin aspiratörle temizlemesiyle rahatlatılmış olur.

Başa dön tuşu