Cilt Gençleştirme

Yaşlanmamız doğum la başlıyor aslında insanoğlu daima genetik kodlaması ve etraf ile bir gayret içinde vakitle cildimizde hem yenilenme gücünün azalması hem yer çekimi tesiri hem de etraf kirliliği, güneş ışınları, sigara üzere makus alışkanlıklar ve diyabet vs. hastalıklar nedeni ile yaşlanıyor.

Bu süreçte cilt yenilenmesinin azalması ile cildimizde incelme oluyor. İncelme ile doğalllık kaybolup parşömen gibisi görünüm kazanıyor cildin incelmesi su kaybını arttırdığından kuruluk meydana geliyor kırışıklıklara neden oluyor.

Yer çekimi tesiri de aslında daima olarak cildimizle gayret içinde cilt ve cilt altı yağ dokusu vakitle yerçekimi tesiri ile sarkmalara maruz kalıyor her beşerde yaşla birlikte az ya da çok bilhassa yüzümüzde besbelli olan ciltte sarkmalar meydana geliyor.

Çevre kirliliği de cildimizi önemli manada etkileyen faktörlerden; cildin kurumasına, kendini yenileme gücünün azalmasına ve renk değişikliklerine neden oluyor.

Güneş ışınları aslında cildimizi en olumsuz etkileyen faktördür diyebiliriz. Ciltten su kaybını arttırarak ciltte DNA hasarına neden olarak cillteki melanosit dediğimiz hücreleri aktive ederek çeşitli renk değişikliklerine makûs görünüme çeşitli cilt kanserlerine neden olabiliyor.

Sigara kullanımı, diyabet vs. gbi durumlarda cildin kendini yenileme gücüne ziyan vererek cildimiz yaşlandırıyor.

Tıpta cildimizin yaşlanmasını durdurmak hiç olmazsa yavaşlatmak ve yaşlanan cildi yine gençleştirmek için sayısız metotlar bulunmuştur.

Kimyasal peeling; vakitle cildin kendini yenileme gücünün azaldığından bahsettik bu durumda aslında alttan daha genç daha sağlıklı hücrelerin gelmesi azldığında cildin üst katmanlarında kalitesiz, mat, cansız görünümlü yaşlı katman meydana geliyor.Eğer bu tabakayı soyabilirsek alttan yara uygunlaşması uyarılıyor ve daha canlı bir cilt görünümüne ulaşılıyor.

Lazer ve fraksiyone lazer (laser resurfacing) ise kimyasal peeling gibi bir soyma sürecidir lakin bu usulde vakit zaman skar oluşumu renk bozuklukları görülebiliyor.

Dünyada yaklaşık yirmi yıldır estetik alanında kullanılan botox ise kaslarda gevşemeye neden olarak cildin düzleşmesine lenfödem ile daha yeterli beslenip dolgunlaşarak düz canlı ve parlak görünmesine neden oluyor.

PRP kişinin kendi kanından platelet denilen hücrelerin, kök hücrelerin ve growt faktörlerin kişinin cilt altına verilmesi ile cildin gençleştirilmesi tekniğidir.

İple yüz germe yada örümcek ağı dediğimiz prosedürde ise cilt altına kalıcı ya da eriyebilen iplik gibisi yapılar yerleştirerek yeni kollajen sentezine su tutulmasına cildin gerilmesine ve canlı görünüme ulaşmasına sağlanıyor.

Mezoterapimezoterapi kelime manası ile yakından tedaviyi söz eder.

Roller ya da mikro iğneleme yöntemi üzerinde çok daha ufak iğneler bulunan aygıtlar ile cildi gençleştirme metodudur. Aslında cildimiz vakitle yaşlansa da genetik olarak bir gençleşme ve yenilenme kodu da vardır. Biz roller yöntemi ile cildin gençleşme yenilenme hafızasını harekete geçiriyoruz. Uygun iğnelerle uygun derinliklerde cildin yenilenmesini sağlıyoruz. Doğumdan sonra olan yaralanmalarda düzgünleşme sürecinde az ya da çok kesinlikle iz kalır fakat anne karnında fetüs dediğimiz devirde olan yaralanmalarda cilt kendini büsbütün pürüzsüz düzgünleştirir. 

Başa dön tuşu