Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı, Sırt Fıtığı Nelerle Karıştırılabilir ve Tam Kapalı Bel, Boyun Ameliyatı ne Demektir?

Doktorların ayırıcı teşhis ismini verdiği niyet stili çok değerli bir şey. Doğal ki beş dakikalık üstünkörü muayenelerde değil de hastanın ayrıntılı biçimde dinlenip incelendiği yanlışsız dürüst muayenelerde yapılabilen bir şey. Hastada herkes tarafından düşünülen hastalık değil de öteki ne olabileceğini düşünmek, yani sanki ne gözden kaçırılıyor diye düşünmek manasına geliyor. Hakikaten de mesela bel fıtığı olduğu düşünülen bir hastada kalça ekleminde olan bir hastalık, idrar yolları enfeksiyonu yahut taş ağrısı, ya da sakroileit denen leğen kemiği eklemindeki iltihaplar çarçabuk gözden kaçırılabilir. Öte yandan boyun fıtığı olduğu düşünülen bir hastada kalp hastalığı, depresyon yahut dirsekte, bilekte ortaya çıkan hudut sıkışmaları çarçabuk gözden kaçırılabilir. Ayrıyeten sırt fıtığı olduğu düşünülen bir hastada pankreas hastalıkları yahut akciğer hastalıkları çarçabuk gözden kaçırılabilir. Bu türlü bir yanılgı yapıldığında da hastanın uygulanacak ameliyat ve tedaviden fayda görme talihi sıfır olacağı üzere, gözden kaçırılmış mevcut hastalık ta giderek berbatlaşacak ve kimi vakit hayati meselelere yol açabilecektir.

    Tam kapalı bel ameliyatını duymuşsunuzdur. İşte birebir halde artık boyun fıtıkları da kapalı ameliyatla tedavi edilebiliyor. Olağan ki şayet hastalığınızın seviyesi, uygulanacak tekniğe uygun ise; yani çok geç kalmadı iseniz… Aslında kapalı ameliyat ile kastedilen, cildi kesmeden lakin cilde batırılan kalın bir iğnenin içinden çalışarak yapılan bel fıtığı yahut boyun ameliyatı demektir. Bu ameliyat kimi vakit endoskopik diskektomi ismini alır, kimi vakit lazer diskektomi ismini; kimi vakit da annüloplasti yahut nükleoplasti diye isimlendirilebilir. Doğal halk ortasında bu ameliyatlara kansız ameliyat, kapalı ameliyat üzere isimler de verilmektedir. Bu husustaki kıymetli bir kavram karmaşasını ise, hazır burada yeri gelmişken açıklamak istiyorum. Şöyle ki: Tam kapalı bir müdahale esasen ameliyat değildir. Yani derinin bütünlüğü bozulmadan gerçekleştirilen bir müdahaleye ameliyat denemez. Sonuçta denebilir ki, tam kapalı bel ameliyatı diye bir metot zati yoktur; olamaz, bilime ve akla alışılmamıştır.

    Bu tam kapalı ameliyatı denen metotlarda tekrar hiç bir yeriniz kesilmiyor, kesilmediği için de narkoz almanız gerekmiyor ve mikrop kapma riskiniz de yok denecek kadar az. Hastanede yatmanız da gerekmiyor, yani süreçten birkaç saat sonra yürüyüp meskeninize gidiyorsunuz. Ayrıyeten uzun müddet istirahat etmeniz de gerekmiyor, demek istediğim bir kaç gün içinde işinize dönüyorsunuz. Doğal ki sihir değil, bunu yapanlar da cerrah. Yani sihirli bir şey yapılmıyor, siz de üstünüze düşeni yapacaksınız; yani cerrahınızın koyduğu tüm kurallara uyacak ve ömür şeklinizi size anlatılanlara nazaran tekrar düzenleyeceksiniz.

Başa dön tuşu