Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları | kbbhastaliklar.com

Havaların ısınması,deniz ve havuz mevsiminin yaklaşması nedeniyle dış kulak yolu enfeksiyonlarına dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Nemliliğin ve buna bağlı  terlemenin artması ,deniz ve havuz mevsiminin başlaması ile hem dış kulak yolunda hemde deniz ve havuzlarda bazı mikropların artmasına yol açmaktadır.

Bakteriler,viruslar ve mantarlar bu enfeksiyona yol açabilmektedirler. Dış kulak yolu enfeksiyonuna sahip kişilerin de havuzlara girmesi bu enfeksiyonun bulaşma riskini arttırabilmektedir.

Hastalık kendisini dış kulak yolunda ağrı,akıntı,şişlik,kaşınti,işitme azlığı şeklinde göstermektedir.Bazen ağrı o kadar şiddetlidir ki yutkunmada ağrı,çeneye vuran ağrı şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir.

Dış kulak yolu şekli dolayısıyla nemli kalabilen bir bölgedir.Nemli ortamda bakteriler,mantarlar ve viruslar kolaylıkla üreyebilmektedir.Bu yüzden bu enfeksiyonu kolaylaştırabilecek durumlardan kaçınmak gerekmektedir.Dış kulak yoluna kulak çöpü sokmak,yabancı bir cisimle karıştırmak ,kaşımak enfeksiyon olasılığını arttırır.

Dış kulak yolu derisinin bu şekilde tahrip edilmesi durumunda kirli bir su ile karşılaşıldığında enfeksiyonun daha kolay gelişmesini sağlar.

Dış kulak yolu enfeksiyonu tespit edildiğinde ilk yapılacak iş temas edilen sudan uzaklaşmaktır.Kulak yolunun kuru tutulması önemlidir.Başvurulan kulak Burun Boğaz hekiminin muayenesi ile enfeksiyonu bakteriyel mi yoksa mantar etkenli mi olduğu saptanır.Buna göre dış kulak yolu temizlenir ve uygun tedaviye başlanır.dış kulak yolu enfeksiyonlarında tedavinin düzgün takip edilmesi şarttır.Çünkü bu enfeksiyonlarda tedavinin düzgün uygulanmaması durumunda bu enfeksiyon sık sık tekrarlar.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu