Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, toplumun %2-4’ünde görülen, kadınlarda görülme oranı erkeklerden 4 kat fazla olan, kişinin yaşam kalitesini önemli derecede bozan kronik bir hastalıktır. 

 Fibromiyalji hastalığının öteki bir ismi da yumuşak doku romatizmasıdır. 

Gerçek romatizmadan farkı, kanda romatizmayla ilgili bulguların olağan olmasıdır. 

Fibromiyalji hassas yapılı, mükemmeliyetçi, çok titiz bireylerin, yönetici hastalığı olarakta bilinir. 

Hastalık tek bir şikayetten çok, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri, depresif ataklar ve bazen de spastik kolit denilen birçok sorunun eşlik ettiği  bir sendrom olarak tanımlanır. 

Fibromiyalji nedeni 

 Fibromiyalji hastalığının nedeni tam açıklanamamakla bir arada, belirtilere yol açan bozukluğun merkezi hudut sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir (santral sensitizasyon).  Bir çok faktör, farklı başka ya da bir ortada fibromyaljiyi başlatabilir.  Genetik faktörler, viral enfeksiyon, fizikî travma (cerrahi operasyon, düşme yada motorlu araç kazası), emosyonel travma, ilaç değişiklikleri (kortikosteroid kesilmesi)  gibi etkenler, fibromyalji hastalığının ortaya çıkmasından sorumlu tutulmaktadırlar. Bu hastalarda serotonin düzeyinde düşüklük, substans P ve glutamat düzeyinde artış, hipotalamo-pituiter-adrenal aksta bozukluk, otonom hudut sistemindeki bozukluklar, kimi aminoasitlerin düşüklüğü, uyku bozukluğu sonucu IGF-1 düzeyinin düşük olduğu da bilinmektedir. 

 Tamamlayıcı tıp açısından bakıldığında, hastalığın temelinde bir lenfatik sirkülasyon bozukluğunun olduğu görülmektedir.  Fibromiyaljili bir hastada, hassas ve ağrılı olarak bulduğumuz tetik noktalarının birçok, aslında lenfatik sisteme gönderilmek üzere, parçalanmış artıkların akıtıldığı noktalardır.

Otonom hudut sisteminde disfonksiyon olmadan, fibromiyalji sendromunun ortaya çıkması mümkün değildir, ayrıyeten hastalarda, asit baz açısından değerlendirildiğinde bedenlerinde ağır bir asit yapının olduğu da dikkat çekmektedir.  

Fibromiyaljide semptom ve bulgular 

 • 3 aydan uzun süren yaygın beden ağrısı  
 • kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir  
 • ağrının yeri bedenin farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.  
 • ağrı bilhassa berbat uyku, soğuk ve nemli havalar, ve ruhsal gerilimle, mekanik yüklenmelerle artabilir  
 • dinlendirmeyen niteliksiz uyku
 • sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk 
 • gerilim yahut migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi 
 • konsantrasyon güçlüğü  
 • eller, kollar, ayaklar, bacaklar yahut yüzde hissizlik yahut karıncalanma.  
 • karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal üzere mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler 
 • adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri  
 • idrara sık çıkma  

Fibromiyalji tedavisi 

Fibromiyaljinin önlenmesi ve tedavisi için çağdaş tıp açısından şimdi kesin bir tahlil bilinmemektedir. Sağlıklı bir diyet, germe ve gevşeme egzersizlerini düzenli yapmak, kâfi su içmek, vücudu asitleştiren  besinlerden uzak kalmak , hastaların yakınmalarını azaltmaktadır.  

Fibromyalji hastalarında Nöralterapi ve Ozon tedavisi ile kalıcı tahlil sağlamak mümkündür.

Başa dön tuşu