Kronik Sinüzit – SİNÜZİT HAKKINDA MERAK EDİLENLER | kbbhastaliklar.com

SİNÜZİT HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Sinüzit neden kış aylarında sık oluyor ?

Çünkü kış aylarında daha sık nezle, grip oluruz. Burun ve genizdeki iltihap yakın komşulukta olduğu sinüslere çabuk yayılır.

Sinüzit tam olarak nedir, belirtileri neler ?

“Sinüzit ,yüz kemiklerinin arasına yerleşmiş içi hava dolu boşlukların – sinüslerin- iltihabı demektir. Sıklıkla soğuk algınlığı sonrasında gelişir. Alın, ense veya yüzde görülen baş ağrılarına yol açabilir. Koyu yeşil renkli geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma bozukluğu eşlik edebilir.

 

 

Peki küçük bir çocukta sinüziti nasıl anlayacağız? Mutlaka film mi çektirmek gerekiyor ?

Çocuklarda ihtiyaç olmadığı sürece film çektirmeyi önermiyoruz. Elbette küçük çocuklar baş ağrısını doğrudan söyleyemezler ama davranışlarıyla bunu gösterebilirler. Başını tutma, yanaklarını ovalama, saçını çekme gibi alışık olmadığınız mizaç değişikliklerini anne babaların dikkate almaları gerekir. Geniz akıntısını sıklıkla yuttukları için bulantı kusma olabilir, kötü bir ağız kokusu da çoğu zaman mevcuttur.

İlaç tedavisine rağmen tekrarlayan sinüzitin sebebi ne olabilir ?

Sık sık sinüzit geçiriyorsanız burun içinde mutlaka anatomik bir problem vardır. Kemik eğriliği, burun eti büyümesi, polipler sinüzit oluşumunu kolaylaştırır. Alerjisi olanlar ve sigara tiryakileri de risk altındadır. Tabii bunların dışında başka sebepler de olabilir, o zaman spesifik olarak araştırmak gerekebilir kişiyi.

Başka sebepler derken ?

Mesela diş implantları. Son yıllarda diş implantların yaygınlaşmasıyla beraber diş kökenli sinüzite daha sık rastlamaya başladık. Üst çeneye implant takılırken sinüs duvarı zedelenebilinir, enfeksiyona meyilli hale gelebilir sinüs boşluğu, şayet bu durumun farkına varılmazsa kişi tekrarlayan sinüzit atakları geçirebilir.

Tanıyı her doktor koyabilir mi ? yoksa Kulak Burun Boğaz uzmanına mı gitmek gerekir ?

Aslında siz kendiniz bile sinüzit tanısını koyabilirsiniz. 10 günden fazla süren burun akıntınız, baş ağrınız varsa sinüzit olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama doğru tedavi için mutlaka Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir. Burun ve sinüsleri açılı endoskoplarla değerlendirmek oldukça mühim. Unutmayın ki, yetersiz tedaviler kronik sinüzite yol açabiliyor, bu durumda cerrahi şart oluyor.

Tedavide neler yapıyorsunuz ?

Öncelikle antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Ayrıca burun içindeki ödemi ve akıntıyı azaltacak ilaçları da verebiliyoruz, burun içindeki akıntının düzenli temizlenmesi önemli. Sigara dumanından uzak durmak iyileşme süresini kısaltır.

Peki tedaviye rağmen baş ağrısı geçmedi ve her geçen gün daha kötüye gittik diyelim, nasıl bir süreç bizi bekliyor ?

İlaç tedavisinden fayda görmeyen ve 12 haftadan uzun süren sinüzit cerrahi müdahaleyi gerektirir. Burun içinde deviasyon, polip ya da konka şişmesi gibi yapısal sorunlarda aynı seansta mutlaka halledilmelidir.

Sinüzit Ameliyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Genellikle genel anestezi altında zaman zaman da lokal anestezi ile endoskopik sinüzit ameliyatını yapıyoruz. Sinüslerin burna açılan kanallarını tıkayan polipler ve diğer yapısal sorunlar düzeltilerek  genişlik sağlanmaktadır. astalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. İşe dönüş süresi 2-7 gün arasında değişir.

Önlem alınmazsa sinüzit ne gibi rahatsızlıklara yol açabilir ?

Yetersiz tedavinin en önemli komplikasyonu gözle ilgilidir. İltihap göz küresine yayılırsa göz çevresinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşur, eğer bu durum atlanırsa körlüğe kadar gidebilir.Acil ameliyat gerekebilir. Menenjit de ölümcül olabilen bir komplikasyondur. Günümüzde en sık görülen kafa içi komplikasyon ise beyin zarı altında iltihap oluşmasıdır.

Sinüzitten korunmak için neler önerirsiniz bizlere ?

– Öncelikle kendinizi soğuktan koruyun, soğuk havalarda bere takın, ıslak saçla dışarıya çıkmayın,hava akımına maruz kalmayın.

– Uzamış grip ve nezle durumunda mutlaka doktor kontrolüne gidin

– Gribal enfeksiyon durumunda burnunuzu açık tutmak için lavaj yapın. Okyanus suları kullanılabilir. Kaynatılıp soğutulmuş bir bardak suyun içine, bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat atın karıştırın, hazırladığınız karışım ile de burun temizliği yapılabilir.

– Alerjiniz varsa tedavisini yaptırın, sigaradan uzak durun

– Özellikle kışın beslenmenize dikkat edin

– Burun kemik eğriliği, burun eti büyümesi ve polip gibi yapısal sorunlar olup olmadığını anlamak için KBB muayenesi olun.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu