Dirsek Ağrıları

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

Bu hastalık, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntıda hareket ve muayene ile ağrı ve hassasiyet ile kendisini gösterir. Önkol kaslarının Elin ve bilek bölgesini düz tutmaya yarayan ön kol kasları fazla ve denetimsiz kullanıldığında görülebilmektedir. Bu çok kullanılanım ile kirişler tekrarlayıcı bir formda tutundukları nokta olan kemik-kas yapışma bölgesini çekerler. Sonuç olarak kirişlerdeki tepki, ödem ve ağrı oluşumuna neden olur.

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit)

Dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle hareket ve muayene ile ağrı ve hassasiyet ile kendisini gösterir. El bileğinin bükülmesini sağlayan önkol kaslarının kirişleri buraya yapışmaktadır. Bu kasların çok kullanımına bağlı olarak yangı ve küçük yırtıklar oluşur. Bu da önkolun iç kenarına hakikat yayılan ve eli yumruk yapınca artış gösteren ağrıya neden olur.

Karpal Tünel Sendromu (KTS)

Elde ve kolda ağrı/uyuşukluğa neden olan bir rahatsızlıktır. Bu durum bayanlarda daha sıktır. Olağanda el bileğindeki tendonlar, bağlar ve median hudut ahenk içinde çalışırlar. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü median hudut baskı altında kaldığından hasta el parmaklarında, bileğinde ve kolunda ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissedebilir. Bu durum Karpal Tünel Hastalığı olarak isimlendirilir. Ağrı ve uyuşukluk gece daha fazladır.

Başa dön tuşu