Portage Nedir?

Portage Nedir?

Portage Erken Eğitim envanteri 0-6 yaş ortasındaki çocukların gelişimsel olarak yaşına uygun hünerlere sahip olup olmadığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Çocuğun toplumsal, lisan, özbakım, bilişsel ve fizikî gelişim açısından hangi basamakta olduğu tespit edilir ve çocuğun olduğu evreden itibaren, her bir maharetle ilgili geliştirmeye yardımcı antrenmanlar, oyunlar anne-babaya öğretilerek çocuğun sağlıklı büyümesini sağlamak hedeflenir. Portage erken eğitim programı olağan gelişim gösteren çocuklara uygulanabildiği üzere gelişiminin rastgele bir basamağında gecikme göstermiş yahut gelişimsel geriliği olan çocuklar için de uygulanabilir. Portage envanteri 1969 yılında

Amerika Birleşik Devleti’nde geliştirilmeye başlanmıştır ve uygulamalar sonucu gelen bilgilerle güncellenerek bugünkü halini almıştır. Anne ve babalar çocuğun eğitimcisi rolünü üstlenerek hem çocuklarını yakından takip edebilir, hem de eğitim sürecine tanıklık etmiş olurlar.

Bu Envanterin Kapsadığı Alanlar:

• Bebek Gelişim Basamakları

• Lisan gelişimi

• Özbakım gelişimi

• Bilişsel gelişim

• Fizikî gelişimdir.

600’e yakın maharet ve 3000’e yakın aktiflik örneği içerir. Uzman kişi tarafından muhakkak sıklıklarla denetim edilmesi ve gayelerin her seferinde artarak ilerlemesinin hedeflendiği bir çalışma biçimidir.

Başa dön tuşu