Boyun Ağrıları

Sıklıkla görülen boyun ağrıları aşağıdaki üzere sıralanabilir.

Darbeler ve zorlanmalar:

Spor yaralanmaları, travma, düşme üzere nedenlerle boyun dayanak bölgesini oluşturan kemik, kas ve ligamanlarda görülen hasar sonucu karşımıza çıkabilir. Bilhassa araç içi trafik kazalarında başın ani hareketle denetimsiz formda öne geriye ve tekrar öne hareketi sonucu uzunluğundaki faset eklemlerde ortaya çıkan hasar kronik ağrıya neden olur.

Boyunda hudut sıkışması, boyun fıtığı:

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, uzunluğundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme üzere bozukluklar yahut darbe üzere öteki yaralanmalar hudutlara bası yaparak hasara yol açabilirler. Yaşlı hastalarda sorun daha çok kireçlenme, gençlerde ise boyun fıtığı sorunlarıdır. Boyun omurları ortasında yer alan disklerin vakitle hasarlanarak bütünlüğünü kaybetmesi sonucu bu bölgedeki sonlara bası tesiri oluşturması ile ortaya çıkmaktadır. Omurilikten çıkıp kola, omuza giderek o bölgelere hareket buyruğu veren yahut o bölgelerin duyusunu algılamayı sağlayan hudutlara baskı yapar. Böylelikle boyun-kol-omuz ağrısı ve o kolda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissedilir.

Boyun kireçlenmesi:

Boyun omurgasını meydana getiren yapıların (kemik, bağ, kas) yapısının bozulması sonucu ortaya çıkan ve buna bağlı hudut ve damarsal bozuklukların da eşlik ettiği bir durumdur. Yaşlanma, mikrotravmalar, makrotravmalar, duruş bozuklukları ve genetik faktörler altta yatan sebeplerdir.

Boyun ağrısı, kola yayılan ağrı, baş ağrısı, uzunluğunda tutukluk, kolda güçsüzlük, hissizlik, yanma, batma, ellerde zayıflık, marifet azalması, uyuşma, karıncalanma, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme üzere yakınmalara neden olabilir.

Duruş bozukluğu ve duygusal gerilim:

Kötü duruş formları (en başında kamburluk ve öne eğiklik gelir)- yahut şişmanlık, zayıf karın kasları yahut uzun müddet oturma-belinizi kavisinin öne yanlışsız çekilerek sırtınızda geriye yanlışsız daha çok kavis yapmasına neden olur. Beden bu dengeyi sağlamak için boynu öne iter. Sırtta kamburlaşma, başın öne yanlışsız durum almasına ve boynun öne kavis yapmasına neden olur. Bunun sonucunda, boyun kasları sertleşir, kasılır ve kas yorgunluğu oluşturur. Boyun kasları dinlenmeden kasılı kalırsa, emsal formda boyun ve baş ağrılarına neden olabilir.

İş yahut aile ile ilgili kaygıların yarattığı gerilim yahut kızgınlık, ıstırap yahut endişe da boyun kaslarını kasar. Ayrıyeten boyun yaralanmalarını da şiddetlendirir. Hudutlu ve gergin bir kişinin düzelmesi daha uzun sürer. Sistemli gevşeme ve yapısal sorunların tahlili bu sorunun uzun vadede tahlili için gerekli olabilir.

Başa dön tuşu