Kepçe Kulak Operasyonu

Bu yazımızda sizlere kepçe kulak operasyonu ile alakalı bilgi vereceğiz. Kulakta, kulak estetiği operasyonu gerektiren doğumsal ya da edinsel sebepli birçok form bozukluklarına rastlanabilir. Kulakların doğumsal olarak tam yahut kısmi yokluğu, kulak etrafında ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş bir kağıt üzere büzüşük olması (Consticted ear), sivri kulaklar (Stahl’s ear) ya da bir kaza sonucunda kulağın kısmi ya da tümünün kaybedilmesi üzere. Bu sorunlar her iki kulakta da farklı derecede olabilir. Ya da tek kulak bariz başka kulak olağan olabilir. Toplumda en fazla kulakların çok bariz olduğu kepçe kulak deformitesine rastlanmaktadır.

Kepçe Kulakta Anatomik Sorun

Kepçe kulak, ön tarafa gerçek çok bariz olduğu için büyük üzere görünür. Halbuki genelde boyutları olağandır. Kulak gelişiminin %80 ve 90’ı 6 yaşında tamamlanır. Yani 6 yaşına gelindiğinde erişkin kulağı boyutlarına yakın bir kulak boyutuna sahip olunur. Bu sebeple kulak operasyonuna muhtaçlığı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların olduğundan daha büyük görünmesi olağandır. Kepçe kulak deformitesinde kulağın başla yaptığı açı olması gerekenden biraz daha geniştir. Bu da kulağı dışarıya gerçek açık bir halde gösterir. Bilhassa arttan bakılınca bu manzara çok daha bariz olmaktadır. Kulağın üst 2/3 lük kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak güya ütülenmiş üzere gözükür.

Kepçe Kulak Operasyonu

Halk ortasında kepçe kulak ismi ile tabir edilen ve ön taraftan bakıldığında kulakların çok büyük görünmesi her yaştan insanı rahatsız edebilecek bir durumdur. Erkek yahut bayan fark etmeden bu ıstırap meydana gelebiliyor. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşur. Bu sebeple kepçe kulak operasyonunun öbür operasyonlara istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yaptırılması önerilir. Çoklukla bu operasyonun çabucak sonraki gün çok yakın üzere duran kulak, 1 hafta içinde doğal görünümüne kavuşur. Böylelikle hem rahatlıkla gözlük kullanılabilir hem de kulak belirginliğinde azalma olur. Operasyon sonrası 3 hafta saç bandının kullanılması önerilir. Uzun saçlı olanlar saçları ile de bant görünümlü bir hal oluşturabilir. Ameliyattan sonra 1 ya da 2 hafta kulakta biraz uyuşukluk devam edebilir. Bu sebeple fön makinasının bu müddet zarfında kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu