Kronik Bademcik Sorunu İle Gelebilecek Riskler

Genellikle genetik geçişli olan geniz eti ve kronik bademcik meseleleri daha sıklıkla alerjik tabanda gelişmektedir.
Bademcikler olağan koşullarda ağızdan giren havayı süzmek formunda kollayıcı vazifeyle mevcuttur. Lakin bir defa enfeksiyon aldığı vakit (özellikle BETA olarak bilinen enfeksiyon) doku içine yerleştiğinden antibiyotik ile baskılanabilir, lakin sık tekrarlamaya devam eder.

Şöyle açıklayabiliriz; Bademcikler sünger üzere dokulardır, süngeri bir kere sabunladığınızda 100 kezde yıkasanız 101. yıkamada tekrar sabun akar, bademcik de bir kere BETA mikrobunu aldığında her antibiyotik kullanımında baskılanır beden direncini düşük bulduğunda ise tekrar tetiklenir.

Bademciklerde yerleşen BETA mikrobunun temel riski ise bilhassa çocukluk çağında eklem ve kalp ile ilgili komplikasyonlara sebep olabilmesidir. Bunun dışında iştahsızlık, büyüme gelişme geriliği, dikkat dağınıklığı üzere hastanın tüm hayatını etkileyecek komplikasyonlar da sıklıkla görülmektedir.

İşte bu sebeplerden ötürü  takiplerde hasta  bir yıl içinde üç ya da üçden fazla ateşli, antibiyotik kullanımı gerektiren bademcik enfeksiyonu geçirdi ise artık yarardan çok ziyan verdiği, süzgeç vazifesini yapmadığı üzere kendisi enfeksiyon odağı haline geldiği kıymetlendirilir ve ziyan veren bademciğin alınması önerilir. Hasta lakin bu halde daha önemli komplikasyonlardan korunabilir. Bademcikler yalnızca yardımcı doku olduğu için alındığında ömür uzunluğu bedende rastgele bir eksikliği hissedilmez.

Başa dön tuşu