Her bacak ağrısı bel fıtığına mı işaret eder?

Bel fıtığı yahut lomber disk herniasyonu dediğimiz durum bel ağrısı ile başlayıp fıtıklaşmanın olduğu taraftaki hudut kökünü sıkıştırmasına bağlı o tarafta bacağa gerçek yayılan ağrı yapar. Bel fıtığında hastalığın başlangıcında evvel bel ağrısı olur, daha sonra ise hastalığın ilerlemesi ile bacak ağrısı gelişir. Bacak ağrısının görülme formu bel fıtığı hangi bel omurları ortasında ise o halde karşımıza çıkar. Örneğin; belde üçüncü ve dördüncü bel omurları ortasında bir bel fıtığı varsa ağrı ekseriyetle kalçadan bacağın ön kısmından dize gerçek yayılırken, belde L5-S1 aralığında bir bel fıtığı varsa ağrı dizin altında ve ayağın dış kısmına gerçek yayılmaktadır. Bel fıtığında ağrıya uyuşma, kuvvet kaybı ve refleks kaybı da eşlik eder. Bu bulgular yeniden ağrıda olduğu üzere fıtığın oluştuğu intervertebral aralığa nazaran (hangi bel omurları ortasında olduğuna göre) değişiklikler gösterir.

Sorumuza gelince her bacak ağrısı tabiki bel fıtığı değildir. Birtakım hastalıklar bacağa vuran ağrı yaparak bel fıtığı ile karışabilir. Bunlara baktığımızda sakroileitis (sakroiliak eklemin iltihabi hastalıkları), kalça ve diz eklemlerinin artrozları (kireçlenmeleri), priformis sendromu (kalçada siyatik sonun priformis kası tarafından sıkışması durumu), faset sendromu (belde omurlar ortasındaki faset eklemlerinin hastalığına bağlı durumlar), siyatik sonun yahut bel omuriliğinden çıkıp bacağa yanlışsız ilerleyen hudutların nöropatileri, belde omurilik kanalında darlık (spinal stenoz), lateral recess sendromu (belden çıkan sonların omurilik kanalında olmazda kanalın yan kısmındaki kanala (foramene) girişte sıkışması) ve omurilik kökenli tümörler, apseler, iltihaplanmalar üzere durumlar bacak ağrısı yapan en değerli nedenlerdir.

Belden bacağa vuran ağrılar yahut siyatik olarak isimlendirilen bacak ağrıları öncelikle âlâ bir hasta öyküsünün alınması ve sonrasında dikkatli bir fizik ve nörolojik muayene ile tanınabilir. Üstte bahsettiğimiz bacak ağrısına neden olan bir kısım hastalıkların teşhisinde aslında uygulanan birtakım spesifik testler vardır ve muayene esnasında bunlar yapıldığında gerçek tanıya yaklaşılır. Daha sonra istenen laboratuvar ve radyolojik incelemelerle (direk röntgen, tomografi ve MRG gibi) kesin teşhis konularak bel fıtığı kökenli bacak ağrısı ile öbür hastalıklar birbirinden ayrılır. Bazen iki hastalık bir arada olabilir (örneğin kalça kireçlenmesi ve bel fıtığı gibi); bu durumlarda hangi hastalık daha ön planda ise öncelikle o tedavi edilmelidir.

Başa dön tuşu