Burun Estetiği

Burun yüzün merkezinde konumlanmış, birinci bakışta dikkati çeken ve formu itibariyle doğuştan yahut sonradan oluşacak travmalara en açık yüz bölgesidir. Hal bu türlü olunca burunda form bozukluklarıyla sıkça karşılaşılmakta ve bu bozukluk yüzün görümünü epeyce etkilemektedir. Bu sebeplerden de dünya çapında en sık yapılan estetik cerrahi rinoplasti (estetik burun cerrahisi) olmaktadır.

Rinoplasti, burnun formunu ve konturunu incelterek yüzün genel estetik görünümünü düzgünleştiren ve daima gelişen bir süreçtir. Bu prosedürün hedefi anatomik oluşumların müsaade verdiği oranda doğal görünümlü ve yüzünüze yakışan bir burun elde etmektir.

Doğal ve hoş burun yüze birinci bakışta dikkatin gözlere ve dudaklara odaklanmasına müsaade veren burundur. Bu nedenle burun estetiği, gözleriniz ve dudaklarınız üzere değerli hoşluk özelliklerinin daha güzel anlaşılmasını sağlayarak yüzünüzün tüm tabirini güzelleştirmektedir.

Burun Estetiği ile Kusurlarının Düzeltilmesi

Burun estetiği ile büyük bir burun küçültülebildiği üzere; burun kemeri, burun eğriliği, geniş burun ucu, burun ucu düşüklüğü, burun kanadı genişliği üzere istenmeyen burun özellikleri düzeltilerek burun doğal bir görünüme kavuşturulur.

Rinoplasti birçok kişi tarafından estetik bir ameliyat olarak düşünülse de birebir vakitte işlevsel bir operasyondur. Biçim bozukluğu olan birçok burunda birebir vakitte nefes almayı güçleştiren burun orta duvarı eğriliği (Nazal Septum Deviasyonu), burun eti büyümesi (Konka Hipertrofisi), burun eti balonlaşması (Konka Bülloza) üzere işlevsel sorunlar de bulunmaktadır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından evvel bu üzere sorunların varlığı dikkatle araştırılmalı ve operasyon sırasında bu sorunlar cerrah tarafından kesinlikle tahlile kavuşturulmalıdır.

Bir burun estetiği operasyonu düşünüyorsanız, ameliyatın nasıl yapıldığını, ne üzere süreçlerden geçtiğinizi, görünüşünüzün ve sıhhatinizin ne formda düzeleceğini bilmek isteyeceksinizdir.

Burun estetiği operasyonunda (Rinoplasti) başarılı bir sonuç elde etmek için hasta ve cerrah ortasında âlâ bir ahenk olması kıymetlidir. Ameliyat öncesinde birçok hastamızda ameliyat anksiyetesine rastlamaktayız, bu çok olağan bir durumdur. Bu anksiyete fakat hekim ve hasta ortasında kurulacak gerçekçi beklentilere ve tıbbi uzmanlığa dayalı itimat bağlantısı ile yatışır. 

Burun estetiği (rinoplasti) prosedürü ameliyat öncesi kan tetkikleri, EKG, akciğer grafisi üzere tetkiklerin kıymetlendirilmesi ile başlar. Burun içinde diğer patolojilerden şüphelenilirse Burun ve Paranazal Sinüs Tomografisi çekilir ve kıymetlendirilir. Operasyon ortalama 2-3 saat sürer. Çoklukla birebir gün hastalar taburcu olur. Ameliyat esnasında nefes almaya müsaade veren, kanallı, silikon tampon kullanılır. Bu tamponlar en erken 3-4 günde alınır. Dikiş ve alçı 1. haftada alınır ve 4-5 gün kalmak üzere burun tekrar bantlanır. 1,3,6 ve 12. ayda denetim planlanır. Sonraki denetimler yıllık olarak devam eder.

Başa dön tuşu