Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Blefaroplasti, üst ve alt göz kapaklarına yapılan estetik süreçtir. Üst göz kapağı derisinin, yer çekimine bağlı olarak, vakit içerisinde aşağı ve yana hakikat sarkmasını düzeltmek için yapılır. Üst göz kapağındaki aşağı hakikat sarkma, hastanın sağa ve sola gerçek olan yan görüşünü de azaltabilir. Alt göz kapağında da oluşan sarkmaları ve göz altı torbalarını düzeltmek için yapılır.

İnsanların yüzüne baktığımız vakit, birinci dikkatimizi çeken yer, birinci baktığımız yer gözlerdir. Bakışlarımız ne kadar canlı ve enerjik olursa, karşıdaki beşerde uyandırdığımız birinci intiba da o kadar olumlu olur. Bu sebepten ötürü göz ve göz etrafımızın genç ve canlı görünmesi kıymetlidir.

Blefaroplasti ameliyatı ile üst ve alt göz kapaklarındaki sarkan deri kısımları ve yağ dokusu çıkarılır. Bu süreç gözlerin dış kenarında bulunan “kazayağı” dediğimiz kırışıkları ve göz altı morlukları azaltır. 

Blefasroplasti, hem genel hem de lokal anestezi ile yapılabilir. Günübirlik bir süreçtir, yani hastanede kalmanız gerekmez. Yalnızca üst göz kapağı için olan süreç 1 saat kadar sürerken, hem alt hem de üst göz kapağı estetiği yapılacaksa 2 saat kadar sürebilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı epey azdır. Ağrı kesicilere epeyce hoş cevap alırız. Ameliyat sonrası birinci günler Göz kapaklarında şişlik ve ödem olabilir, morarma nadiren olur.

Blefaroplasti, yüz germe süreciyle kombine olarak da yapılabilir. Ancak bu tıp ameliyatların temel mantığı, yüz germe üzere uzun süren, riskleri daha fazla olan, güzelleşme mühleti uzun olan, daha ağrılı olan ve daha fazla ödem ve morluğun görüldüğü ameliyatlardan mümkün olduğu kadar sakınmak ve bu cins güç ameliyatlar yerine, sonuçları daha müddette ortaya çıkan, daha ağrısız ve düzgünleşme süreci daha kısa olan alternatif sistemler oluşturmaktır.

Blefaroplasti ameliyatı, göz etrafında “kazayağı” denilen bölgeye uygulanacak Botoks ve dolgu gereksinimini azaltır.

Başa dön tuşu