Çene Törpüleme

Çene cerrahisinde yaşanan gelişmeler pek çok yeni süreci beraberinde getirmiştir. Çene estetiği konusunda uygulanan tekniklerden olan çene ucu estetiği ve çene törpüleme gibi alternatifler, her bireyin yüz yapısına uygun bir formda yapılmaktadır. Çene törpülemede birinci olarak hastanın çene ve yüz yapısı incelenir. Daha sonra çenenin uzunluğu belli bir hududun altındaysa çene törpüleme uygulamasına başvurulur. Lakin belirlenen sonun üstünde olan çenelere estetik tedavi uygulanmaması kıymetlidir.

Çene Törpüleme Estetiği Öncesi

Öncelikle bu uygulama, fazla uzun olmayan çeneleri daha hoş ve küçük bir görünüme kavuşturmak hedefiyle gerçekleştirilir. Ayrıyeten genel cerrahi gerektiren operasyonlar kapsamındadır. Hastanın süreçten sonra aylık olarak denetime gitmesi ve beslenmesine dikkat etmesi şattır. Çene törpülemeye alternatif olarak tercih edilebilen çene ucu estetiğine ise basık çene yapısına sahip olan bireyler başvurur.

Tedavi sürecinde alt ve üst çene farklı ayrı incelenir. Üst çene estetiği yapılacaksa hastanın röntgeni çekilir ve diş pozisyonları düzeltilir. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra da operasyona başlanır. Alt çene estetiğinde de birebir süreçler geçerlidir. Uzman estetik cerrahı tüm incelemelerin akabinde operasyon sürecini başlatır.

Tedaviden evvel hastanın kan sulandırıcı besin ve ilaçları en az 10 gün öncesinden tüketmemesi gerekir. Buna ek olarak sigara kullanan hastalar da süreçten evvelki 2 ya da 3 hafta öncesinden sigarayı bırakmalıdır. Yüz estetiği ile birlikte çene estetiği tercih edilecek ise estetik cerrah ile daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilecektir.

Çene Törpüleme Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastaya genel anestezi verilerek başlatılan çene törpüleme estetiği, çene ucunun özel medikal aletlerle törpülenme sürecidir. Yaklaşık 2 saate kadar devam eden bu uygulama ağzın içinden yapılacak ise rastgele bir ameliyat izi kalmaz. Lakin dış kısımdan yapılacak törpüleme ameliyatında muhakkak bir mühlet ameliyat izi kalacaktır. Ameliyat izinin güzelleşme periyodunda tabiatıyla kaybolacağı da unutulmamalıdır. Çenenin yüz bölgesiyle orantılı olması için yapılan bu süreçte çene kısaltma tekniklerinden de faydalanılır.  

Çene Törpüleme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden sonra çene ucunda morluk ve şişlik yaşanabilir. Lakin bu durumlar bir mühlet sonra kendiliğinde düzelir. Ameliyat sonrasında yaşanacak ağrılar da hekimin reçete edeceği ilaçlarla denetim altına alınabilmektedir. Ameliyattan sonra hastalar 1 hafta dinlendikten sonra iş hayatına geri dönebilir. Çene törpüleme estetiğinden sonraki tam güzelleşme süreci 1 ile 3 hafta ortasındadır. Ayrıyeten hastanede de 1 ile 3 gün istirahat önerilebilir.

Başa dön tuşu