PARKİNSON ve BEYİN PİLİ TEDAVİSİ!!!

PARKİNSON ve BEYİN PİLİ TEDAVİSİ!!!

Parkinson, beyinde dopamin eksikliğinden kaynaklanan İLERLEYİCİ nörolojik bir rahatsızlıktır.

PARKİNSON NEDİR?

Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı biraz daha fazladır.

Genelde birinci belirti elde yahut bir beden yarımında titremedir.

Temel olarak hastada titreme görülür lakin yavaş yürüme ağızdan salya kaçması, kabızlık Parkinson hastalarında sık rastlanır. İstirahat halinde bile titreme devam eder.

Hastalığın ilerleyen kademelerinde hasta kendi başına en ufak işi bile yapamaz olur. Yardım almaksızın yemek yiyemez, kaşık tutamaz, gömleğini ilikleyemez duruma gelir.

Diğer Belirtileri:

Vücudun öne hakikat eğik bir halde durması, depresyon, zahmetli ruh hali, kas ağrıları, konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak, yürürken kolların sallanması, terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü), yutma zorluğudur.

PARKİNSON HASTALIĞI’NDA BEYİN PİLİ TEDAVİSİ YÜKSEK TEKNOLOJİK TEDAVİ SEÇENEĞİ

Beyin ve Hudut Cerrahisinin yüksek teknolojik tedavi metotlarından biri olan Beyin Pili ameliyatları, 15 yılı aşkın tüm dünyada uygulanmaktadır. Muvaffakiyet oranı ortalama % 75 ’leri bulmaktadır.

Parkinson için tedavi seçeneğinde tekli ilaç yada gerekirse çoklu ilaçlar tedavisi uygulanır. Tedavinin hedefi merkezi hudut sistemindeki dopamine seviyesini arttırmaktır. Çoklu ilaç kullanımına karşın sonuç alınamıyorsa Nörolog denetiminde Derin Beyin Stimülatörü (Beyin Pili) ameliyatı yapan yerlere başvurulması önerilir.

Beyin Pili Ameliyatı çoklukla Beyin ve Hudut Cerrahisi ve Nöroloji Uzmanlarından oluşan bir takım eşliğinde gerçekleşir.

Beyin Pili Ameliyatında, ekseriyetle beyin cerrahları, hastaları uyutmadan ameliyat etmeyi tercih etmektedir. Nedeni ise beyinde müdahale edilen dokuların birkaç milimetre çapında olmasıdır. Yanılgı hissesine fırsat vermeden bu hücrelerin yerini çoklu kayıt sistemi kullanarak kusursuz yeri tespit etmek için hastayı uyanık tutarak ameliyat yapılır. Zira bu sayede hastanın yansılarını ölçerek sıkıntılı bölgeye ulaşmak kolay olmaktadır. Ameliyatın %80’i uyanık yapılmaktadır. Örneğin, ameliyat esnasında hasta bir yandan müzik dinlerken öteki yandan sohbet edebilmektedir.

Beyin Pili teknolojileri çok gelişmiş olup, 25 yıl ömrü olan ve şarj edilebilen piller üzere günümüz teknolojisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hasta ve yakınları için beyin pili aygıtının kullanımı, cep telefonu kullanımından da kolay hale gelmiştir.

Beyin Pili ameliyatları, bilhassa Parkinson Hastalarında ameliyat sonrası birinci 3 aylık periyotlarda bile güzelleşme tesirini süratli bir halde gösterebilmektedir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu