Yaz Mevsimi Beyin Sağlığımızı Ne Yönde Etkiliyor?

Beynimiz hudut sisteminin en kıymetli organıdır. Hudut sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesi büsbütün beynin üzerine düşen misyonları yerine getirmesine bağlıdır. Bedenimizin idare ve kontrolü merkezi hudut sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Bunun en üst yapısı da beyindir.

Yüzde 80 i sudan oluşan insan beyninin fonksiyonları için su ve elektrolitlerin ehemmiyeti çok büyüktür. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının ve nem oranının artması merkezi hudut sisteminin değerli organı olan beynimizde kıymetli birtakım fonksiyon bozuklukları ve hastalıklara yol açmaktadır. Bunların başında sıcak çarpmaları, beyin damar tıkanıklıkları ve kanamaları gelmektedir.

Yaz aylarının yüksek sıcaklık ve nem tesiri sıklıkla dehidratasyon dediğimiz su kaybı ve elektrolit dengesizliklerine yol açmaktadır. Yapısının yüzde sekseni sudan oluşan beynimiz de bu durumdan epey etkilenir. Su kaybı direkt beyindeki iç dengeyi tesirler. Beynin olağan işlevlerinde aksamaya yol açar, beyin fonksiyonlarını ve sıhhatini önemli formda bozabilir. Hafif dehidratasyon bile sonluluk ve beyin işlevlerinde azalmayı tetiklemektedir. Sıcak çarpması olarak bilinen durumlarda başlangıçta yavaş yavaş gelişen halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon bozuklukları üzere bulgular görülür. Sıvı kaybının daha da artması, başka beden sistemleri ile birlikte beyin işlevlerinde da epey ileri boyutta olumsuz tesirlere yol açmaktadır. Beyin işlevlerinin önemli etkilenmesine bağlı olarak baş ağrısı, anksiyete, huysuzluk, algı sorunları, sonluluk, titreme, uyumsuz davranışlar, istikrar ve koordinasuyon zorlukları, ileri konsantre olma zorluğu ve kısa vadeli hafıza kayıpları üzere belirtiler görülebilir. Bu üzere durumlarda kişi süratle hastaneye kaldırılmalı, sıvı verilmeli ve beden ısısı denetim altına alınmalıdır.

Yine çok sıcak, buna bağlı terleme, su kaybı ve kâfi sıvının alınmaması kanın damar içi akışkanlığında azalmaya ve damarlarda pıhtı oluşumuna, hasebiyle tıkanmalara neden olabiliyor. Beyin damarlarının pıhtı nedeniyle tıkanması sonucu da inmeler yaşanabilir. Bilhassa diyabet, ateroskleroz, böbrek yetmezliği ve hipertansiyon üzere öteki hastalıkların eşlik ettiği şahıslar yaz aylarındaki sıcaklık ve nem artışına başlı su ve elektrolit dengesizlikleri sonucu inme dediğimiz beyin damar tıkanıklıkları ve beyin kanamaları açısından daha dikkatli olmalıdırlar. Şiddetli baş ağrısı ve buna eşlik eden bulantı, kusma, konuşma bozukluğu, istikrar kaybı, bedenin yarısında uyuşma ve kuvvetsizlik kısa periyodik de olsa şuur kaybı ve bayılma üzere belirtilerin olduğu bu durumlarda kesinlikle vakit kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Yaz aylarında yüksek sıcaklık ve nem olan periyotlarda birtakım kolay tedbirlerle beynimizin sıhhatini ve dolasıyla hudut sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz. Bunlardan kimilerini sıralarsak;

Bol sıvı tüketmeli, ağır yemeklerden kaçınmalı

Aşırı sıcak saatlerde güneş altında kalmamalı

Vücuda bol gelen pamuklu giysiler giymeli, şapka takmalı

Özellikle günün sıcak saatlerinde ağır ve yorucu antrenman yapmamalı

Çok fazla alkol tüketmemeli

Diyabet ve hipertansiyon üzere hastalıklarda kullanılan ilaçların aksatılmadan alınmasına ihtimam göstermeli.

Başa dön tuşu