Saman Nezlesi ve Yaz Gribi

Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan, polenler, mantar sporları, hayvan tüyleri ve konut tozları ve bunların proteinleri nefes alıp verirken göz, burun ve ağzımızdan girerek bu bölgelerde ki mukozalar üzerinde birikirler. Bedenimize giren her yabancı unsura karşı bir tepki oluştuğu üzere, bu yabancı parçacıklara karşı da bağışıklık sistemimizde bir karşılık meydana gelir. Bu bedenimizin yabancı cisimlere karşı yapmış olduğu doğal bir savunma karşılığıdır. Birtakım şahıslar alerjen hususlara bir hassaslık göstermezken, kimi şahıslar bu unsurlara karşı çok tepki göstermektedirler.
İşte biz, bedenimizde bu türlü tepki meydana getiren hususlara allerjen, ortaya çıkan tabloya allerjik tepki, etkilenen bireylere de allerjik hastalar ismini vermekteyiz. Bu tepkilerden biri Saman nezlesidir.
Saman nezlesinde, hapşırma, akan, kaşınan burun, boğaz, ve göz, kaşıntısı vardır.. Havayla solunan allerjenlere karşı gelişen, allerji buna neden olmaktadır.
Yaz gribi ise gripal enfeksiyondan farklıdır, gribin bilakis saman nezlesi üzere havadaki parçacıklara karşı gelişen bir alerjidir. Saman nezlesi ve yaz gribi tıp lisanında allerjik rinit olarak kullanılan yaygın isimlerdir.
Alerjik tepkiler ailevi olarak görülme eğilimi de gösterebilirler. Bedenimize giren alerjenlere karşı meydana gelen antikorlar, antijenlerle gayret ederken ortaya çıkan ve Histamin ismi verilen kimyasal unsur, hapşırık, burunkaşıntısı, burun akıntısı, göz yaşarması, burun ,boğaz mukozalarında tahriş ve akıntıya neden olur.
Bu şahıslar, alerjisi olmayan şahıslara nazaran, daha sık soğuk algınlığı, sinüzit, boğz ve kulak enfeksiyonu geçirebilirler.Hatta bazen daha ağır olarak bu şahıslarda astım gelişebilir.
Bu türlü yakınması olan kimseler, bir Kulak Burun Boğaz Boğaz ve Allerji Hastalıkları Uzmanına müracaat ederek, verilecek tedavi ve teklifler doğrultusunda hareket etmelidir.
Alınacak tedbirler ortasında bilhassa;
Mesken tozları, dumanlı, kirli ortamlar, klimalar,
Hayvan artıkları, kozmetik, paklık materyalleri, bozulmuş yiyecekler,
Çamaşır odaları, bodrum katları üzere nemli yerler ve alkollü içeceklerden kaçınmalıdır.
Çok soğuk, çok sıcak ortamlar, ani sıcaklık değişmeleri de hastaları etkilemektedir.
Sonuçta;  Toplum çalışanlarının ömür kaliteleri bozulup, iş yerlerinin verimliliği düşmektedir.
Hepinize, sağlıklı, bol güneşli, hoş günler dilerim.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu