Karpal Tünel Sendromu (El Bileğinde Sinir Sıkışması)

Median hudut, koldaki ve avuç içindeki kimi adalelerin hareketinden sorumlu olan bir sinirdir. Tıpkı vakitte, avuç içinin dış tarafının da duyusunu almakla da vazifelidir. Median hudut avuç içine ilerlerken bilekte karpal tünel ismi verilen kemik ve bağların oluşturduğu bir tünelden geçer. Bu bölgede meydana gelen bir sıkışma Karpal Tünel Sendromu ismi verilen meseleye yol açar.

NEDENLERİ

Karpal Tünel Sendromu’nun nedeni, sonun geçtiği tünelde daralma olmasıdır. Bazen doğuştan bu tünel dardır. Vakit içinde tüneli çok az daraltacak ek faktörler yakınmaların ortaya çıkmasına neden olur. El bileğinde oluşan travma, yaralanma, kırıklar, daima elişi yapmak, bilgisayarla çok uzun mühlet çalışmak bu bölgede daralma gelişmesine neden olan faktörlerdendir. Bazen akromegali, romatoid artrit, gebelik, menopoz, tünelde kist ve tümör gelişimleri de Karpal Tünel Sendromu’na yol açabilir.

BELİRTİLERİ

Karpal Tünel Sendromu’nda belirtiler yavaş başlar ve yavaş ilerler. Avuç içinde yanma, uyuşma, karıncalanma olur. Bilhassa baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve kısmen yüzük parmağında görülür. Bazen hastalar ellerini şiş ve uyuşmuş hissedebilirler. Birden fazla hastada bu belirtiler birinci olarak gece uykuda iken görülür. Hastayı uykudan uyandırır. Ellerini sallayarak yakınmalar azaltılır ve tekrar uykuya dalar. Sıkışma arttıkça gündüz de birebir yakınmalar görülmeye başlar. Eliyle ve parmaklarıyla bir cismi tutmakta zorlanmaya başladığını hisseder.

Erken teşhis önemlidir

Birçok hastalıkta olduğu üzere Karpal Tünel Sendromu’nda da erken teşhis ehemmiyet taşır. Bu sayede median hudutta oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilir. Teşhiste en değerli faktör hastanın yakınmalarının özelliklerinin yeterli araştırılmasıdır. Bu noktada hastanın kıssası ile teşhis koymak mümkündür. Fakat muayene sırasında median hudutta işlev kaybı görülmesi halinde testler yapılır.

Tinel testi ismi verilen testte, hududa tam bilek hizasında ani bası ve vurmalar bir elektriklenme oluşturur. Bu test de tanıya yardımcıdır. Phalen testinde ise kollar öne uzatılmış halde iken bileklerin geriye yanlışsız yeterlice bükülmesi yakınmaları artırır. Muayene bulgularını desteklemek için bazen EMG (Elektromiyografi) ismi verilen ve sonların işlevlerini gösteren bir tetkik de yaptırılır. EMG ile median sonun ne kadar etkilenmiş olduğu görülür. EMG’nin olağan olması halinde de Karpal Tünel Sendromu tanısı konabilir. Teşhis için ultrason ve MR nadiren kullanılır.

TEDAVİSİ

Karpal Tünel Sendromu’na yol açan bir faktör varsa öncelikle bu tedavi edilmelidir. Fakat hastaların birçoklarında bu türlü bir faktör saptanamaz. Bu durumda sorunun ciddiyetine nazaran cerrahi olmayan yahut cerrahi yollardan biri ile hastaya yardımcı olunur.

İlaçlar: Ağrı giderici, ödem ve inflamasyonu azaltıcı ilaçlar kullanılır. Kortizon çoklukla kullanılmaz. Kolay antiinflamatuarlar (Ağrı kesiciler) çoklukla kâfi olur.

Atel: Özellikle gece yatarken kullanılacak olan el-bilek ateli, bileği sabit hale getirerek ödemin azalmasına yardımcı olur. 2-3 haftalık bir kullanım kâfi olabilir.

Egzersiz: Ağrılar ve öbür yakınmalar azalınca kolay germe antrenmanları kullanılabilir.

Cerrahi: Cerrahi olmayan metotlarla yakınmalarda azalma olmazsa yahut yakınmalar azalsa da sonra tekrar artarsa cerrahi teşebbüs uygulanması gerekir. Cerrahi teşebbüste, lokal anestezi ile el bileği bölgesi uyuşturulur. Cilt ve cilt altı dokular geçildikten sonra karpal tünelin ön tarafını oluşturan kalınlaşmış transvers karpal ligament kesilerek hudut rahatlatılır. Süreç yaklaşık 15-20 dakika sürer. Hasta tıpkı gün taburcu olur. Ameliyattan sonra 3-4 hafta hastanın o eli ile ağır iş yapmaması gerekir. Cerrahi tedavinin muvaffakiyet oranı çok yüksektir. Hastalığın tekrarlama riski çok düşüktür. Şayet her iki elden de ameliyat olması gerekiyorsa iki cerrahi teşebbüs ortasına 2-3 ay müddet koymak uygundur.

Başa dön tuşu