Sigara Dumanı

SİGARA İÇİMİ YALNIZ SİGARA İÇENİ DEĞİL, O ORTAMDA BULUNAN BİREYLERİ DE ZEHİRLİYOR!

İçerdiği ziyanlı ve kimyasal hususlarla sigara dumanı, kıymetli bir etraf kirleticisi ve tıpkı vakitte sıhhat için büyük bir tehlike sebebidir.
Sigara içimi yalnız sigara içene değil, sigara içilen ortamda bulunan şahıslara da ziyan verir; bu ziyanlı ve sıhhati tehdit eden dumandan en çok etkilenenler de erişkinlerin yanında bulunan gebe anneler, yeni doğanlar, süt bebekleri ve çocuklardır. Ayrıyeten alt teneffüs yolları, kalp ve akciğer hastalığı olanlar erişkinler ve gençler de büyük tehlike altında bulunurlar. Kişi kendisi sigara içmese de sigara içilen bir ortamda pasif içici olmaktadır. KBB uzmanı Prof. Dr. Selçuk Onart, sigaranın çocuk sıhhatine ziyanlarını anlattı.
Sigara dumanı içinde 4000’in üzerinde farklı kimyasal unsur var
İçilen bir sigaradan çıkan, gerek sigaradan ve gerekse sigara içenin solukla dışarı verdiği duman, kullanılmış sigara dumanı ismini alır. Etrafa yayılan bu dumana çevresel sigara dumanı ismi verilir. Çevresel sigara dumanı, kendisine has kokusuyla çarçabuk tanınır. Sigara dumanı, havayı kirletir, odalar, elbiseler, perdeler ve mobilya üzerine siner. Etrafa ve odaya sinmiş sigara dumanı, berbat, nahoş, rahatsız edici ve gözlerle, burnu tahriş edicidir. En değerlisi tehlikeli bir sıhhat tehdididir. Sigara dumanı içinde 4000’in üzerinde farklı kimyasal husus tespit edilmiştir ve bu unsurların birçoklarının kanser yaptığı bildirilmiştir. Sigara dumanı, 3-4 saat, hatta hassas şahıslarca günlerce, içilen odada kalmakta ve kapalı ortamda kirliliğine neden olmaktadır. Sigara içiciliğinin erişkinlerde, başta teneffüs yolu olmak üzere, birçok organ ve sistemler üzerine tesiri vardır.
Ülkemizde, pasif içicilerin sayısı gün geçtikçe artıyor
Kronik obstrüktif (solunum yolarının daralmasına bağlı) akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin %75-90’ı, koroner kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %25-30’u, akciğer kanserine bağlı ölümlerin %80-90’ı, tüm kanserlere bağlı ölümlerin ise %30’unun sigara içimi ile münasebeti gösterilmiştir. Gelişmiş ülkelerde sigara içimi azalmakta iken, gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Son yıllarda sigaranın ziyanları üzerinde ehemmiyetle durulmakta ve sigara alışkanlığı ile ağır çaba yapılmaktadır. Ülkemizde, pasif içicilerin sayısı, sigara içenlerin sayısının artması nedeni ile yükseliş göstermektedir. Lakin alınan önlemlerle radyo, televizyon, gazete ve sigara paketlerinde ki uyarıcı açıklamalarla ülkemizde de bu sayı giderek azalmaktadır.
Sigara doğumsal bozukluklara neden olabiliyor
Gebelerde, anne sigara içtiğinde, cenin ve plasentada kan akımı değişmektedir. Sigaranın, yarık damak-dudak üzere doğumsal bozukluklara sebep olabileceği gösterilmiştir. Sigara içen annelerin sütlerinin az ve doğumağırlıklarının düşük olduğu bildirilmiştir. Etraf sigara dumanına maruz kalma tüm yaşlarda, akciğer randımanı ve işlevini bozar. Çocukluk astımının hem sıklığını hem de şiddetini arttırır.
Sigara dumanı, bronşit ve zatürre mümkünlüğünü artırıyor
Kullanılmış sigara dumanı sinüzit, rinit (nezle), kistik fibroz, öksürük ve geniz akıntısı sorunlarını alevlendirir. Çocuklarda soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sıklığını da arttırır. İki yaş altındaki çocuklarda etrafta bulunan sigara dumanı, bronşit ve zatürre mümkünlüğünü arttırır.
Günlük içilen sigara sayısında artış sonucu, alt teneffüs yolu hastalıklarının sıklığında artış görülmüştür. Sigara içimi, psiko-sosyal nedenlerle ergenlikyaşlarında başlamakta, bu durum her türlü emosyenel durumda (üzüntü, sevinç, yalnızlık, gerilim v.s. ) hayat mühletince devam eden bir davranış biçimi olmaktadır. Bu nedenle sigara içiminin önlenmesinde ergenlik devri yaş kümesi epey değerlidir.
Gençlerin sigaraya başlamalarında anne, baba, kardeş, arkadaş ve aile etrafındaki şahısların sigara içmeleri, medya, reklamlar, büyüme gösterisi ve arkadaş tesirinin rolü olduğu gösterilmiştir.
Teklifler:
Televizyon, radyo, gazete üzere bağlantı araçlarında reklamların yasaklanması yanında sigara özentisi yaratabilecek haberlere dikkat edilmelidir.
Hekimler sigara içmemelidir.
Bekleme odaları, sinemalar, kreşler, öğretmen odaları ve başka kapalı ortamlarda sigara içilmesi yasaklanmalı ve yasağa uyulduğu denetim edilmelidir.
Çocuklar rastgele bir nedenle muayeneye geldiğinde, ana-baba ve bakıcıdan sigara hikayesi alınmalıdır.
Pasif içiciliğin çocuklara yaptığı ziyanlar ana-babalara anlatılmalıdır.
Kitle bağlantı araçları ile sadece sigara içmenin değil, pasif sigara içiciliğinin de çocuklara yapacağı ziyanlar halka anlatılmalıdır.
Okullarda sıhhat ile ilgili derslerde sigaranın tesirleri tartışılmalıdır.

Başa dön tuşu