Doğuştan Skolyoz Nedir?

  • Doğuştan Skolyoz Nedir?

Sinir sistemine dair bir kadro bozukluklar yahut anne karnındaki gelişim anomalisi sonucu ortaya çıkan “doğumsal omurga eğrilikleri”, “doğuştan skolyoz” olarak isimlendirilir.

Bunlara tabipler “konjenital skolyoz” da derler. Tedavisi en güç olan omurga eğrilikleri bunlardır zira yapılacak işler ameliyatla bitmez, hatta denebilir ki ameliyatla başlar.

Doğuştan olan skolyoz ameliyatı kendine mahsus pek çok zorluk içerdiğinden, tecrübeli bir çocuk beyin cerrahı yahut pediatrik nöroşirürji hocası tarafından yapılması gerekir. Dahası, ameliyatın yapılacağı merkezin pediatri grubunun yani çocuk tabiplerinin da donanımlı olması kaidedir.

Bu çocukların rehabilitasyonu çok zordur ve fakat bu bahiste tecrübeli fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim görmüş işçi tarafından yapılabilirler. Bu çocuklar zati tekerlekli sandalyede yaşamaktadırlar ve operasyonun emeli asla kozmetik değildir; akciğer üzere iç organların sıkışmasını önlemek, çocuğun bakımını rahatlatmak ve hatta bazen yalnızca dik oturabilmesini sağlamaktır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu