Horlama ve Uyku Apnesi Hakkında Merak Edilenler

Horlama

Horlama uyku sırasında hava akımının üst teneffüs yollarından geçerken yumuşak damak, küçük lisan, yutak ve gırtlaktaki başka yumuşak dokularda oluşturduğu titreşim ile ortaya çıkar. Uyku apnesi yoksa hastanın kendisine ziyan vermez lakin etraftakileri rahatsız ettiğinden değerli bir toplumsal sorundur. Burun tıkanıklığı yapan kemik ve kıkırdak eğrilikleri,burun polipleri, çok konka büyümeleri, alerjik rinite bağlı mukoza ödemi, büyük geniz eti, yumuşak damağın ve küçük lisanın sarkmaları, tüz ve çene iskelet bozuklukları, lisan kökünü ve yutak kısmını daraltan yumuşak dokular ve tümörler horlamaya sebep olabilir. Ayrıyeten hipotiroidizm üzere kimi sistemik hastalıklarda da oluşan ödem horlama sebebi olabilir.Tedavide üst teneffüs yollarında havanın rahat geçişini engelleyen bir sorun varsa cerrahi yahut medikal yolla tedavi edilir. Hastaya kilo vermesi önerilir ve sistemik hastalığı varsa uygun tedavi planlaması yapılır.

Uyku apnesi

Uyku apnesi uyku sırasında teneffüsün 10 saniyenin üzerine durmasıdır. Saat başına düşen apne sayısı aşikâr bir sayının üzerine ise ve bu duruma klinik belirtiler de eşlik ediyorsa uyku apnesi tanısı konur. Uyku apnesi sıklıkla horlama ile birliktedir. Horlama etraftaki şahısları rahatsız ederken, uyku apnesi hastanın kendi günlük hayatında tehlike oluştur ve sıhhatine ziyan verir. Uyku apnesi burundaki hal bozuklukları, burun polipleri, konka hipertrofileri, alerjiye bağlı mukozal ödem, büyük geniz eti, burun geniz ve boğazdaki tümörler, yumuşak damaktaki hal ve işlev bozuklukları, büyük bademcikler, yutak ve gırtlaktaki form bozuklukları, kist ve tümörler, lisan kökünde büyüme, yüz ve çene kemik dokularında yapısal bozukluklar ve soluk borusundaki (trakea) yapısal bozukluklardan kaynaklanabilir. Bu durumlarda hasta soluk almak istemesine karşın teneffüs yolu tıkanır apne oluşur. Bu duruma tıkayıcı apne denir. Ayrıyeten beyin kaynaklı hastalıklardan kaynaklanan santral apneler de vardır. Şişmanlık uyku apnesi için en değerli risk faktörlerinden biridir. Hormonal birtakım hastalıklar da uyku apnesine sebep olabilir.

Hasta sabah kalktığında yorgundur. Gün içinde uykusu gelir ve dikkatini toplayamaz. Hastalık tedavi edilmediği takdirde toplumsal omurundaki performans düşüklüğü ve değerli kaza riski yanında, kalp hastalıkları ile de karşı karşıya kalabilir. Hastalığın tanısı klinik belirtiler, muayene bulguları ve uyku testi ile konur. Üst teneffüs yollarında rahat nefes almayı engelleyen bir patoloji varsa cerrahi olarak düzeltilir. Nörolojik bozukluk sebebi ile ortaya çıkmış uyku apnesi varsa ilgili hastalığın tedavisi yapılır ve uyku mühletince olumlu basınç uygulayan maskeler verilir.     

Başa dön tuşu