Tekrarlayan Baş Ağrısı Varlığında Dikkat!

Tekrarlayan baş ağrısında çoklukla migren ve beyin tümörleri akla gelirken sinüzit unutuluyor,

Sinüsler Burun ve göz etrafında bulunan hava boşluklarıdır. Sinüslerin iltihaplanması sonucu burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, koku almada azalma, sarı – yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük ve balgam halinde bulgu verir.

Burun tıkanıklığı her vakit olmayabilir, birtakım sinüslerin tıkanması halinde tek belirti baş ağrısı olabilir, bazen birinci belirti gözlerde şişme, menenjit yahut beyin apsesi olarak da karşımıza çıkabilir.

Sinüzit Neden Olur ?

Burun içerisindeki yapısal nedenler örneğin sonradan oluşan burun eti, var olan burun etlerinin büyük olması, burun etlerinin hava ile şişmesi, kemik ve kıkırdak eğriliği sinüzite neden olur, bunlardan diğer üst teneffüs yolu enfeksiyonları, alerjik burun rahatsızlığı, uçak seyahatine bağlı basınç değişikliği ve geniz eti üzere nedenlere bağlı da sinüzit gelişebilir.

Sinüzit Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzlerde dolgunluk ve basınç hissi, geniz akıntısı, öksürük, balgam, ağız kokusu, horlama, halsizlik ve yorgunluk yaparak hastaların ömür kalitesini tansiyon ve şeker hastalığına oranla daha fazla bozar .

Islak saç ile dışarı çıkmak Sinüzite neden olur mu ?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmadan dışarı çıkmak, rüzgarlı havalar dış ortam ısısını bedene iletmede iletken rol oynayarak sinüzite neden olur.

Mukozadaki ödemin artması sonucu sinüslerin ağzının tıkanması ile sonuçlanır, sinüs içerisinde hapsolan hava ve sinüs sıvıları bakterilerinde tesiri ile enfekte olunca baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, geniz gerisi ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.    

Sinüzit tedavisi nasıl olur ?

Akut sinüzit medikal tedavi ile kronik sinüzit bilgisayar dayanaklı endoskopik sinüs cerrahisi ile tedavi edilir.

Sinüziti alternatif tedaviler ile tedavi etmeye kalkarken hayati riskler taşıyan tekniklerden uzak durulmalı. Halk ortasında sinüzite âlâ geleceği düşünülen birtakım usuller gırtlakta ödem yaparak hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite uygun geldiği düşünülen, bitkisel tedaviler de yan tesirleri nedeniyle riskli olabilir.

Sinüzit Olmamak İçin Ne yapılmalı ?

Akut üst teneffüs yolu enfeksiyonları sırasında burnun deniz suyu ve spreyler ile açık tutularak burun ve sinüslerin tıkanması önlenmeli

Burun alerjisi tedavisi yapılmalı

Islak saç ile dışarı çıkılmamalı

Başınızı Rüzgardan koruyun

Başa dön tuşu