Dış Kulak Yolu Hastalıkları

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıyeten bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir. Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır yahut yırtılır. Bu da o kişinin en beğenilen “aletiyle” (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. O da kulak zarını delme mümkünlüğüdür. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır. Furonkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder.Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.
Belirtiler:
Kulakta dolgunluk hissi, kaşıntı, dış kulak kanalında şişlik, bazen sarı akıntı, şiddetli kulak ağrısı, kıkırdak da dokunmaya karşı çok hassasiyet ve uzunluğundaki bezelerde büyüme olabilir. Şayet iltihap ya da dokudaki şişme kulak kanalını tıkarsa duymada bir azalma olabilir. Bu belirtilerin sizde olduğunu tesbit ederseniz hekiminize müracaatınız.
Kulaklarınızı temizlemek için Pamuklu çubukları kullanmaktan kaçının, zira bunlar kulak kirini daha derine iterler, ayrıyeten kulak kanalını tahriş eder ve kanamaya neden olabilirler. Sonuçta dış kulak yolu iltihabı oluşabilir. Bu tip çubukların kulak kanalında kullanılması birçok ülke tarafından yasaklanmıştır
Dış otit ekseriyetle önlenebilir. Pis suda yüzmeyin. Banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarınızı kurutun. Kulakları kaşınan, pullanan, kulak kiri ile tıkalı olan kulaklarda yüzücü kulağı daha kolay gelişmektedir. Bu nedenle bu bireyler kulağa su kaçtığında daha sıkı bir biçimde alkol damlasını tavsiye edildiği formda kullanmalıdırlar. Ayrıyeten her sene yüzme dönemi öncesi kulakları temizletmek de yararlı olabilir.
Birden fazla dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun tedavi edildiklerinde çoklukla tehlikeli değildirler. Bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse etraf kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.
Kulaklar neden kaşınır?
Kaşınan kulaklar epey rahatsızlık vericidir. Bazen nedeni mantarlar yahut alerjiler olabilirken, daha çok dış kulak yolu kronik dermatitine (cilt ilitihabı) bağlıdır. Bunun bir tipi kepeklenmeye benzeri bir durum olan seboreik dermatitdir; Olağanda hafif kahverengi olan ve gözetici özeliği bulunan kulak salgısı kurumuştur, pul pul ve bolcadır. Hastalar bu durumu şiddetlendiren yağlı yiyecekler, şeker ve nişastalar, karbonhidratlar ve çikolatalardan uzak durmalıdırlar. Hekimler genelde tedavi olarak kaşıntılı periyotlarda yatmadan evvel kortizonlu kulak damlalarını tercih etmektedirler. Ayrıyeten bu durumlarda kolonya emdirilmiş pamuk kesiminin dış kulak yolu girişine konması hayli tesirlidir. Hastalığın uzun devirde kürü mümkün olmasa da denetimi mümkündür.
Sinekler ve öbür böcekler hakkında;
Birçok böcek çeşidi kulağa girebilir. Sinekler kulak kirine takılı kalıp tekrar dışarıya uçamazlar. Daha iri böcekler geri dönemez yahut geri geri çıkamazlar. Bunlar çırpınmaya başlayabilirler, bu ağrıya ve ürkmeye neden olabilir. Böceklerin ılık suyun enjektörle kulak kanalına verilmesiyle dışarıya atılması mümkündür (arkasından alkol damlatılarak kulağın kurutulması unutulmamalıdır). Daha iri böcekleri çıkartmak için kulağa evvel madeni yağ damlatılıp böceğin nefes alması engellenerek ölmesi sağlanır. Bu 5-10 dakika kadar sürer. Böceğin çıkartılması ise tabip tarafından yapılmalıdır. Hatta kimi durumlarda dış kulak yolunda kene bile gözlenebilir.
Yabancı cisimler hakkında
Boncuklar, kalem uçları, silgiler, plastik oyuncak modülleri ve kuruyemişler çocuklar tarafından sıklıkla kulağa sokulan objelerdir. Bunların çıkartılması için Kulak Burun Boğaz uzmanının mikroskop altında özel aletler kullanması gerekli olduğundan derhal hekiminize gitmeniz önerilir. Gecikme halinde bu cisimlerin dış ve orta kulak ile kulak zarına ziyan verebileceği unutulmamalıdır.

Başa dön tuşu