Rinoplasti

Rinoplasti Nedir?
Burun estetiği, kemiği yahut kıkırdağı değiştirerek burnunuzun formunu değiştirmek için yapılan ameliyattır. Rinoplasti, en yaygın estetik cerrahi tiplerinden biridir.

Rinoplasti Nedenleri

İnsanlar, bir yaralanma sonrası burunlarını onarmak, teneffüs sorunlarını yahut doğum kusurlarını düzeltmek için yahut burun görünümünden şad olmadıkları için rinoplasti yaptırırlar.

Rinoplasti yoluyla burnunuzda yapılabilecek mümkün değişiklikler şunlardır:

 • boyutta bir değişiklik

 • açı değişikliği

 • köprünün doğrultulması

 • ucun yine şekillendirilmesi

 • burun deliklerinin daralması

Burun estetiğiniz sağlığınızdan çok görünümünüzü güzelleştirmek için yapılıyorsa, burun kemiğiniz büsbütün büyüyene kadar beklemelisiniz. Kızlar için bu 15 yaş civarıdır. Erkekler biraz daha büyüyene kadar büyümeye devam edebilirler. Lakin nefes darlığı nedeniyle ameliyat oluyorsanız, rinoplasti daha genç yaşta yapılabilir.

Rinoplasti için hazırlık

Rinoplasti için âlâ bir aday olup olmadığınızı tartışmak için evvel cerrahınızla görüşmelisiniz. Ameliyatı neden istediğiniz ve yaptırarak neyi başarmayı umduğunuz hakkında konuşulur.

Tıbbi geçmişinizi incelenip size mevcut ilaçlar ve tıbbi durumları sorulur. Çok kanamaya neden olan hemofili hastalığınız varsa, rastgele bir elektif ameliyatı önerilmez.

Ne çeşit değişiklikler yapılabileceğini belirlemek için burnunuzun içindeki ve dışındaki cilde yakından bakarak fizik muayene yapılacaktır. Kan testleri yahut öteki laboratuvar testleri istenebilir.

Aynı vakitte rastgele bir ek ameliyatın yapılıp yapılmayacağı da değerlendirilecektir. Örneğin, kimi beşerler çenenizi daha uygun tanımlamak için bir prosedür olan, rinoplasti ile birebir vakitte çene büyütme ameliyatı da yaptırır.

Bu konsültasyon, burnunuzun çeşitli açılardan fotoğraflanmasını da içerir. Bu çekimler, ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını kıymetlendirmek için kullanılacaktır ve ameliyat sırasında başvurulabilir.

Ameliyattan iki hafta evvel ve iki hafta sonra ağrı kesicilerden kaçınmalısınız. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatır ve daha fazla kanamanıza neden olabilir. Cerrahınıza hangi ilaçları ve destekleri aldığınızı bildirin, böylelikle onlara devam edip etmeme konusunda size tavsiyede bulunulabilir.

Sigaralar düzgünleşme sürecini yavaşlattığı için sigara içenler burun estetiğinden güzelleşmede daha fazla zahmet çekerler. Nikotin kan damarlarınızı daraltır, bu da dokulara daha az oksijen ve kan gitmesine neden olur. Ameliyattan evvel ve sonra sigarayı bırakmak düzgünleşme sürecine yardımcı olabilir.

Rinoplasti Prosedürü

Genellikle lokal yahut genel anestezi kullanalır. Kolay bir süreçse burnunuza lokal anestezi alırsınız, bu da yüzünüzü uyuşturur. Sizi sersemleten bir IV çizgisinden da ilaç alabilirsiniz, lakin yeniden de uyanık olacaksınız. Süreç çoklukla bir saat sürer.

Rinoplastiden İyileşme

Ameliyattan sonra en az birkaç saat bir düzgünleşme odasında izleneceksiniz. Her şey yolundaysa, o gün daha sonra ayrılırsınız. Sizi meskene götürecek birine gereksiniminiz olacak zira anestezi sizi tekrar de etkileyecektir. Karmaşık bir prosedürse, bir yahut iki gün hastanede kalmanız gerekebilir.

Kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınızı göğsünüzün üzerine kaldırarak dinlenmek isteyeceksiniz. Burnunuz şişmişse yahut pamukla tıkanmışsa, kendinizi tıkanmış hissedebilirsiniz. Şahısların çoklukla ameliyattan sonra bir hafta kadar atelleri ve pansumanlarını yerinde bırakmaları gerekir. Emilebilir dikişleriniz olabilir, yani bunlar çözülür ve çıkarılması gerekmez. Dikişler emilemezse, dikişleri almak için ameliyattan bir hafta sonra hekiminizi tekrar görmeniz gerekir.

Ameliyatınızdan birkaç gün sonra drenaj ve kanama yaşayabilirsiniz. Burnunuzun altına bantlanmış bir gazlı bez modülü olan damlama pedi, kan ve mukusu emebilir. Size damlama yastığınızı ne sıklıkla değiştireceğinizi söylenecektir. Başınız ağrır, yüzünüz şişer ve hekiminiz ağrı kesici ilaç verebilir.

Ameliyatınızdan birkaç hafta sonra aşağıdakilerden kaçınmanız gerekmektedir;

 • koşma ve öbür yorucu fizikî aktiviteler

 • yüzme

 • burnunu üflemek

 • aşırı çiğneme

 • gülmek, gülümsemek yahut çok fazla hareket gerektiren öteki yüz ifadeleri

 • kıyafetleri başının üzerine çekmek

 • gözlükleri burnuna yaslamak

 • güçlü diş fırçalama

Özellikle güneşe maruz kalma konusunda dikkatli olun. Çok fazlası, burnunuzun etrafındaki derinin kalıcı olarak rengini değiştirebilir. Bir hafta içinde işe yahut okula dönebilirsiniz.

Rinoplasti, göz etrafınızdaki bölgeyi etkileyebilir ve birkaç hafta boyunca göz kapaklarınızın etrafında süreksiz uyuşma, şişme yahut renk değişikliği olabilir. Ender durumlarda, bu altı ay sürebilir ve hafif şişlik daha da uzun sürebilir. Renk solmasını ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompres yahut buz paketleri uygulayabilirsiniz. Rinoplasti sonrası takip bakımı kıymetlidir.

Başa dön tuşu