Ses Kalınlaştırma Nedir?

Ses kalınlaştırma nedir?

Ses estetiği kavramı içerisinde birtakım olgular için sesin kalınlaştırılması toplumsal bağlantı ve toplum içerisindeki algı açısından son derece tesirli ve yararlı olmaktadır. Ses kalınlaştırması uygulamaları çoklukla erkekler için kelam bahsidir.  

Bu kapsamda en sıklıkla karşılaştığımız hasta kümesini ergenlik periyodunda seste kalınlaşma tarafında olması gereken değişimin izlenmediği puberfoni olguları oluşturmaktadır. Çocukluk çağındaki sesimiz olağanda ergenliğe geçişle birlikte kalınlaşır. Lakin bazen bu olması gereken kalınlaşma ortaya çıkmaz ve ses ince olarak kalmaya devam eder. Bu durum da doğal olarak bireyin toplum içerisinde yanlış anlaşılmasına ve toplumsal izolasyona yol açabilmektedir. Ses terapisi çalışmaları ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilen bu hasta kümesi için uygulanacak birtakım cerrahi teşebbüslerle seste tesirli ve kalıcı bir kalınlaşma elde etmek mümkündür.  

Ses tellerinde yapısal olarak bozukluk olan yada daha evvel ses tellerinden geçirdiği birtakım ameliyatlar sonucunda komplikasyon olarak sesi ince çıkmaya başlayan bir küme hasta açısından da ince ses sorun olmaktadır. Bu cins olgularda da ses kalınlaştırma ameliyatları epeyce yüz güldürücüdür.

İnce sesli olmak iş hayatında da bilhassa otorite ve tesirlilik manasında birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Toplumsal irtibatın üst seviyede olduğu meslek kümelerinde, yöneticilerde, otoritenin ön planda olduğu mesleklerde bu konu daha da kıymetli hale gelmektedir. Bu tıp durumlar için de seste kalınlaşma son derece değerli olup yapılacak kolay birtakım cerrahi teşebbüslerle hayli tesirli sonuçlar almak mümkündür.

Başa dön tuşu