Sonbahar Alerjisi

Kışa girerken hava sıcaklıklarının düşmesi gece gündüz değişimlerinin besbelli olması, rüzgarların artması hasebiyle bireylerde burun tıkanıklığı, burun akıntısı, tekrarlayan hapşırık, geniz akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk, terleme ve uyku sorunları üzere bir çok semptom alerji ye bağlı olarak oluşmaktadır.

Çocuklarda burunda kaşınma, akıntı, tıkanıklık, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, akıntı, öksürük, hırıltılı, hışıltı, nefes darlığı, geniz akıntısı, deride kaşıntılı kızarıklıklar  (egzema, ürtiker) olarak ortaya çıkar.

Son Bahar Alerjisi Neden Olur ?

Son bahar ile bir arada okullar açılmakta, hava sıcaklıkları düşmekte beşerler vakitlerini daha çok kapalı ortamlarda geçirmeye başlıyor, hava değişimlerinin de tesiriyle alerjik yapıdaki bireylerde viral enfeksiyonlar başlayarak öteki bireylere yayılıyor, çocuklar okullarda birbirilerine bulaştırarak da bu enfeksiyonların daha süratli yayılmasına neden olur.

Korunmak İçin Ne yapmak Gerekir ?

Korunmak için Öncelikle hava değişiminin tesirini bedenimizde en aza indirmek için fazla sıkı ve fazla açık giyinmemeliyiz, terleme ve üşüme bağışıklık sistemimizi dış etkenlere açık hale getirir, kapalı ortamlarda nem ölçüsünün artmasıyla birlikte iç ortam alerjenlerinden mite (ev tozu akarı) ve küfler süratle çoğalarak alerjik hastalıkları tetikler, rüzgarlar ile havada uçuşan yabani otlar, tozlar astım ve alerjiyi tetikler, alerjiye yatkınlığı olanlar nezle ve grip olan şahıslardan bu hastalıkları basitçe alarak çabucak hastalanırlar.

Kimler Bahar Alerjisine Daha Kolay yakalanır?

Kendisinde Alerji’ye yatkınlık olan bireyler daha kolay hasta olarak başkalarına bulaştırır.  Özellikle çocuklar okulda, erişkinler de toplu olarak çalışılan kapalı ortamlarda birbirlerine bulaştırarak hastalığın yayılmasına neden olur.

Nasıl Önlenir ?

Daha evvel alerjik hastalık geçiren yahut ailesinde alerjik hastalık olan şahıslar, alerjiye yatkınlığı olan çocuk ve erişkinler bahar aylarında hafif semptomlar başladığında alerji testi yaptırarak neye alerjisi olduğu saptanıp tedbir alınmalı, bu sayede burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı, geniz akıntısı ve burun akıntısı engellenerek hastalığın grip ve nezle üzere hastalıklar kanalıyla aile fertlerine, okul ve iş arkadaşlarına bulaşması engellenebilir.

Başa dön tuşu