Sinüzit – Sinüs ve Sinüzit Nedir? | kbbhastaliklar.com

Sinüs ve Sinüzit nedir?

Sinüs aslında boşluk demektir. Her iki elmacık kemik, alın bölgesinde,  gözlerimizin iç kısmında ve beynimizin altında olmak üzere kemik yapının içinde yer alan dört çift ana sinüs grubu mevcuttur.

Sinüslerin işlevleri nelerdir?

 1. Sesin yankılanması ve ses kalitesinin daha iyi alınmasına yardımcı olur.
 2. Başın ağırlığının azaltılmasını sağlarlar,
 3. Ürettiği salgı ile buruna giren yabancı cisimler, mikroplar ve parçacıklar tutularak yok edilir.
 4. Koku almada işlevleri vardır.
 5. Salgı ile temizlik: Sinüslerden günde 600 ml kadar salgı yapılmaktadır. Bu salgı sayesinde burun ve sinüslere giren bakteriler virüsler ve parçacıklar tutularak filtre edilir ve temizlenmeleri sağlanır.

Sinüzitte şikâyetler nelerdir?

 • Burundan beyaz, kirli sarı veya yeşil akıntı olması,
 • Geniz akıntısı varlığı,
 • Burun tıkanıklığı ,
 • Koku almada zorluk,
 • Baş ağrısı,
 • Yüzde ve gözler etrafında baskı hissi

Tanısı nasıl konur?

Burun içinin endoskopik olarak muayene edilmesi ile başlanır.  Gerekli hastalarda paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisi tanıda yardımcı olan yöntemdir.

Sinüzit Tedavisi Neleri Kapsar?

Akut bakteriyel sinüzitlerde tedavide uygun antibiyotikler, burun spreyleri verilir. Hastanın allerjisi varsa allerji ilaçları tedaviye eklenmelidir. Ortamın buharla nemlendirilmesi yararlı olur. 

Sinüzitin gelişimine zemin hazırlayan sigara dumanı, soğuk ve kuru hava gibi faktörlerin ortamdan uzaklaştırılması önerilir.

Tekrarlayan sinüzitlerde altta yatan nedeni araştırmak gerekir. Bunlar burunda kemik eğriliği, polip, konka olarak adlandırılan burun etleri şişliği ya da çocuklarda geniz eti olabilir. İlaçla tedaviye cevap alınamayan ve sık tekrarlayan sinüzitlerde ameliyat gerekebilir.  

Kronik sinüzit ise 12 haftadan uzun süren sinüzittir ve bu durumda ilaç tedavisinin faydası olmamakta, cerrahi müdahale ile gerekli tedavi sağlanmaktadır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında burun içinden endoskopik kamera sistemi ile yapılır. Dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaz ve iz kalmaz. Burun içindeki enfekte dokular, polipler, kistler temizlenir ve sinüslerin buruna açılan sinüs kanalları genişletilerek drenaj yolları açılmış olur. 

Ya sinüzit tedavi edilemez ise?

Sinüzit tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerler, işgücü kaybı ve yaşam kalitesinde bozulmalar olur.

Sinüzit tedavi edilmez ise burun ve sinüslere sınırlı olan enfeksiyon buralardan dışarı çıkabilir ve burun etrafında olan, beyin, göz gibi oranlara yayılabilir. Bu da menenjit gibi hayatı tehdit eden çok ciddi durumlara yol açabilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu