Kök Hücre Nedir?

  • Kök Hücre Nedir? 

Kök hücre, insan bedenindeki çok farklı hücrelerin her birine dönüşebilme yeteneğine sahip olan hücre manasına gelir. Bu hücreler anne karnındaki  gelişme periyodunda çok fazla sayıda iken, yaş ilerledikçe sayıları azalır; hatta 100 yaş sonrasında sayıları birkaç adede bile inebilir. Ancak bu birkaç hücre, aslında her bir organı yenileyebilme yeteneğine sahiptir.

Aslında zati sindirim sistemi hücreleri, kan hücreleri üzere nispeten kısa ömürlü hücreler; kelam konusu kök hücreler sayesinde her gün yenileniyor. Doğal ki kanserin de aslında kök hücrelerden oluştuğunu düşünen bilim adamları da var.

 Bir gün çağdaş tıp şayet bu kök hücreleri, muhtaçlığımız olan hücrelere dönüştürebilmeyi başarırsa; o vakit çağımızın bir çok yaygın hastalığına deva bulunacak ve organların hatta tüm bedenin yenilenmesi yolu açılarak, insan ömrü uygunca uzatılabilecek. 

Henüz araştırmalarda varılan nokta bu gayeden bayağı bir geride olsa da, kan hücrelerinde elde edilen bilgi birikimi; kelam konusu gayeye ulaşmanın çok sürmeyeceğini gösteriyor.

Çok uzun hayatlar, çok uzakta olmayabilir…

Başa dön tuşu