Kapalı Bel Kayması Ameliyatı

Bel kayması ameliyatı, dünyada ve Türkiye’de cerrahların büyük bir çoğunluğu tarafından açık cerrahi olarak uygulanmaktadır ve bu sebeple epey invaziv bir teşebbüs olarak kabül görmektedir.

Ancak, son yıllardaki biyomedikal mühendisliğindeki gelişmeler ve cerrahi tecrübenin artmasıyla birlikte günümüzdebel kayması ameliyatıkapalı (perkütan) uygulanabilir hale gelmiştir. Minimal İnvaziv TLIF (MİNİ-TLIF) isimleriyle isimlendirilen bu teknik sayesindebel kayması ameliyatı, kanamanın neredeyse hiç olmadığı, minimal bir cilt kesisinin yapıldığı, kas dokusuna neredeyse hiç dokunulmadığı, minimal bir ölçüde kemik dokusunun çıkartıldığı bir ameliyat haline gelmiştir.

Kapalıbel kayması ameliyatıgenel anestezi altında ve görüntüleme rehberliğinde yapılır. Yaklaşık 3 cm lik cilt kesisi yapılır. Kas dokusuna hiç ziyan vermeden, iki kasın fasyası ortasından kemik yapıya ulaşılır. Minimal ölçüde kemik alındıktan sonra disk aralığı büsbütün temizlenir ve bu aralığa TLIF cage denilen bir kafes ve kemik greft yerleştirilir. Kafes, disk aralığı yüksekliğinin korunması, kemik greft ise iki omurun birbirine kaynaması (füzyon) gayesiyle yerleştirilir. Daha sonra vidalar ve vida sabitleyici rodlar, görüntüleme prosedürleri altında perkütan (kapalı) olarak her iki tarafa yerleştirilir. Kapalı bel kayması ameliyatının mühleti 2-2,5 saat, hastanede kalış mühleti ise 2 gündür.Hasta anestezi riski almamakta ve tıpkı gün taburcu edilebilmekte,normal anatomik dokulara çok az bir hasar verilmesi nedeniyle de, hastanın etkin yaşama geri dönme süreci çok daha kısa olmaktadır.

Başa dön tuşu