DIŞ KULAK HASTALIKLARI

Gündelik kulak burun boğaz pratiğinde en sık rastlanan dış kulak sorunları, Kulak kiri birikmesi, dış kulak girişinde egzama, dış kulak yolu iltihaplanmaları ve kulak kanalı yabancı cisimleridir. Daha ender olarak kulak kepçesi iltihaplanmaları ve tümörleri görülür, ki bunlar hasta tarafından direkt fark edilebilen rahatsızlıklardır.

Kulak kiri (buşon): Kısa soru ve yanıtlar kısmında anlatılmıştır.
Dış Kulak Yolu Egzaması: Egzama, ciltte kaşınma, kuruma kepeklenme ile birlikte olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum bazen cildin öteki kısımları ile birlikte dış kulak yolu girişinde de olabilir. Kaşıntılı olduğu için ekseriyetle mantar ile karıştırılır. Kulak mantarları birden fazla vakit kulak iltihaplanmaları sonrasında gelişen ve kaşıntıdan çok şiddetli ağrılı rahatsızlıklardır.
Dış Kulak Yolu İltihaplanmaları: En değerli nedeni kulak kaşıma ve karıştırma alışkanlığıdır. Deniz ve havuz devri olan yaz aylarında sık görülür (yüzücü kulağı). Olağanda kulak zarı sağlamsa, kulağa su kaçmasının bir ziyanı olmaz. Fakat kaçan su çok mikroplu ise yahut kaçan suyu çıkartmak emeliyle çok fazla kurcalarsak sonuçta iltihaplanma meydana gelir. Kulak kanalının şişmesi ile bir arada tıkanma, işitme azlığı (geçici) ve şiddetli kulak ağrısı başlar. Şişlik ve kızarıklık bazen kulak kepçesine ulaşabilir. Kulak girişine dokunmak ve çiğnemekle ağrı artar. Şeker hastalarında (Diabet) dış kulak ve kulak kepçesi iltihaplanmalarının çok şiddetli ve ağır seyredebileceği bilinmelidir. Kolay tedavilerle düzelmeyen, ateş ve genel durum bozukluğunun eklendiği dış kulak iltihaplanmalarında bazen hastanede yatarak tedavi gerekebilir.
Yabancı cisimler: Çoğunlukla çocuklarda rastlanan bir durumdur. Küçük yaşlardaki çocukların ufak objeleri burun ve kulaklarına sokma davranışları olabileceği ve bu türlü hususların açıkta bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır. (Kağıt modülü, pirinç, mercimek, oyun hamuru, saat pilleri, kalem ucu, ufak sayı boncukları vb…) Yetişkinlerde daha çok pamuk modülü kulağa kaçabilir. Bunların dışında bazen ufak böcekler de kulağa girebilmektedir. Yabancı cisimlerin hasta ve yakınları tarafından çıkartılması için uğraşılması çok sakıncalıdır, kesinlikle KBB uzmanı tarafından çıkartılmalıdır. Aksi halde kulak zarı ziyan görebilir.

Başa dön tuşu