Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Bel ağrısı başta etkin çalışan nüfusta olmak üzere toplumda en sık görülen ağrı çeşitlerindendir. Bel ağrısına çoklukla kas spazmları, kireçlenme, fazla kilo, hareketsizlik, yanlış konumlarda oturma ve yatma ile gerilim sebep olmaktadır. Bel fıtığı (lomber disk hernisi) ve bel kayması (spondilolistezis) üzere önemli sebepleri daha az görülmekle birlikte bilhassa 6 haftayı geçen bel ağrılarında, kalça ve bacaklara yayılan ağrı-uyuşma üzere bulguların olması halinde uzman beyin ve hudut cerrahı tarafından muayene ve tetkik edilerek saptanır. Mevcut değerlendirmesine nazaran de hastaya ameliyat ya da ameliyatsız uygun tedaviler belirlenir.

Bel omurları ortasında takviye vazifesi yapan ve intervertebral disk denen kıkırdak dokunun çeşitli nedenlerle yırtılarak omurilikten çıkan kalçaya ve bacağa hareket ve his duyularının iletimini sağlayan sonlara baskı yapmasına bel fıtığı denir. En sık görülen belirtiler bel, kalça ve bacak ağrısıdır. Daha ileri düzey fıtıklarda bacaklarda karıncalanma-uyuşukluk ve hatta idrar kaçırma ya da empotans gelişebilir. Bu bulguların varlığında kesinlikle beyin ve hudut cerrahının görüşünün alınması gerekir.

Bel fıtığı (lomber disk hernisi) olan hastalarda tedavi seçenekleri ortasında ilaçlar, istirahat etme , fizik tedavi, girişimsel ağrı tedavileri ve cerrahi vardır. Çoklukla güçsüzlük şikayeti olan, 6 haftadan uzun periyodik günlük hayat konforunu bozacak seviyede şikayetleri olan ilaç ve fizik tedavi üzere öteki tedavilere cevap alınamayan hastalarda cerrahi uygulanmaktadır. Cerrahi bu hastalık kümesinde olan hastaların yalnızca %15 lik kısmında gerekmektedir. Günümüzde bu hastalığın cerrahi tedavisinde mikrocerrahi altın standart tedavi tekniğidir. Mikrocerrahi güvenli bir cerrahi sağlamakla kalmayıp, hastanede kalış mühleti ve olağan yaşantıya dönme müddetinde kısalma sağlamaktadır. Hasta tıpkı gün yürütülebilmekte ve sonraki gün taburcu edilebilmektedir.

Başa dön tuşu