Septoplasti Nedir?

Septoplasti’ mevzusuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum. Eminim ki, aranızda nefes ya da kıkırdak eğriliği sorunu yaşayanlar bu yazımı ilgiyle okuyacaktır.

Sizlerin de bildiği üzere burun tıkanıklığı, günlük ömürde zorluğa ve uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Önde kıkırdak ve artta kemikten oluşan burun orta bölmesinin eğrilikleri, burun tıkanıklığının en kıymetli sebebidir.

Septum deviasyonu olarak isimlendirdiğimiz bu sorun sinüzitlere, burun kanamalarına ve bazen baş ağrılarına da yol açabilir.

Septoplasti Cerrahi Bir İşlemdir

Septoplasti; burun içindeki kıkırdakta doğuştan ya da sonradan meydana gelen eğriliğin giderilmesi için yapılan bir cerrahi süreçtir. Her burun eğriliği cerrahi süreç gerektirmeyebilir. Lakin burundaki bu eğrilik teneffüs zahmetine yol açıyorsa kesinlikle düzeltilmelidir.

Burnun iç bölgesini 2 başka kısma ayıran bir yapıya sahip olan septum, kıkırdak ve kemikten oluşan kompleks bir anatomiye sahiptir. Teknik açılardan ise 5 farklı bölgeye ayrılır.

Ön bölgelerde bulunan eğrilikler yüklü olarak teneffüs sorunlarına yol açar. Burun etlerinde meydana gelen büyümeler, septum eğrilikleri ile bir arada teneffüs zorluğu yaratır. Bu durumda da tedavilerin, meselelerin tümünün ayrıntıları ile incelenip planlanması gerekmektedir.

Şişlik ve Morluk Yaşanmaz

Eğrilikleri düzeltmek için yapılan Septoplasti operasyonu, çok zarurî kalmadıkça 17-18 yaşından sonra yapılır. Genel ya da lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Ameliyat sonrasında buruna silikon yapraklar yerleştirilir.

Bu süreçten sonra burun ve göz etrafında şişlik ve morluk oluşmaz. Hastalar yatarak dinlenmeye gereksinim duymazlar. Burun ucunda ve dudak üstünde oluşabilecek hassasiyet dışında bir ağrı hissetmezler.

Septoplasti süreci sırasında temel gaye; burun içindeki perdenin düzgün olmasını sağlamak ve hava geçişini engelleyecek sorunların ortadan kaldırılmasıdır.

Uygulama sırasında, septumdan alınan çeşitli kıkırdak modüllerini burun estetiği ameliyatlarında kullanmak mümkün olabilir. Burun içinden kıkırdak alma sırasında, septumun kimi bölgeleri koruma edilerek bir direnç kaybı yaşanması durumu önlenir.

Septum Kaynaklı Burun Tıkanıklığı Sorunu Neden Oluşur?

Septumun form bozukluğu, burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerinin başında gelir. Olması gereken standart septum biçimi ince ve düzdür. Fakat septum çeşitli sebeplerle eğilebilir ve halinin bozulması kelam konusu olabilir. Bu durum nefes alma sıkıntısını doğurur.

Septoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Biz cerrahlar ameliyat sırasında anestezi ile birlikte burnun içinden, septumun bir yüzüne kesi uygulanır. Açılan kesi yerinden septumun tıkanıklık yapan kısmını düzeltilir. Operasyon çeşitli biçimlerde uygulanabilir. Birtakım uygulama yollarında tıkanıklık olan kısım çıkarılabilir. Birtakım sistemlerde ise tıkanıklık yapan kısım düzeltilir ve tekrar yerleştirilir. Operasyon hangi formda uygulanırsa uygulansın burnun dış görünüşü değişmez.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrasında hastanın sulu ve yumuşak besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Operasyondan 3 saat sonra besin alımına başlanabilir. Operasyonun sonraki gününden itibaren ise eski rutin beslenme nizamına dönülebilir. Ameliyat sonrası çok hafif ağrı kelam konusu olabilir. Bu etapta hekimin denetiminde verilen ağrı kesiciler alınarak ağrı giderilebilir.

Septoplasti ameliyatı sırasında konulan burun tamponları özel silikon tamponlardır. Eski devirlerde kullanılan bez ve ip tamponlar üzere çıkarılırken, ağrı ya da kanama üzere problemlere yol açmaz. Ameliyatın akabinde birinci 1-2 hafta burundaki yaralar kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Güzelleşme devrinde bu tıkanıklık azalacak ve vakitle nefes alımı kolaylaşacaktır.

Başa dön tuşu