Orta Kulak İltihabı Konusunda Merak Ettikleriniz

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media):Akut otitis media, kulak zarı gerisindeki orta kulak boşluğunun iltihabıdır. Çocuklarda östaki tüpü erişkindekinden daha kısadır ve bu nedenle mikropların burundan orta kulağa ulaşması daha kolaydır. Bunun sonucunda orta kulakta sıvısı birikir; sıvının yaptığı basınç ağrıya ve kulak zarının titreşememesine neden olur. Bu nedenle orta kulak iltihabı sırasında bir ölçü işitme kaybı meydana gelir. Uygun ilaç tedavisi ile bakteriler öldürüldüğünde orta kulaktaki sıvı da ortadan kalkar ve işitme düzelir.
Akut orta kulak iltihabı, çocukluk çağının sık görülen bir hastalığıdır. Üç yaşına kadar olan çocukların 2/3′ü en az bir defa orta kulak iltihabı geçirmektedir. Akut orta kulak iltihabının tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tesirli antibiyotik tedavisi yapılsa bile, çocukların %40′ında 3-6 hafta daha orta kulakta iltihaplı olmayan bir sıvı kalmakta ve daha sonra düzelen, hafif derecede işitme kaybına neden olabilmektedir.Sık üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda orta kulak iltihabı da sıktır. Bu nedenle, çocuk yuvalarında olduğu üzere kalabalık ortamlara birinci defa girmeye başlayan çocuklarda ,özellikle birinci iki yıl içinde, soğuk algınlığı ve kulak sorunlarına daha sık rastlanır.

Belirtiler ve Bulgular:Büyük çocuklar kulakta dolgunluk hissi, ağrı ve işitme kaybı şikayetlerini söz edebilirler. Küçük çocuklarda ise birinci belirtiler huzursuzluk, uyku bozukluğu yahut iştahsızlık olabilir. Her yaştaki çocukta ateş olabilir.Bu belirtiler çoklukla burun akıntısı ve öksürük üzere orta kulak iltihabına eşlik eden üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayetleriyle birlikte bulunur. Şiddetli orta kulak iltihaplarında kulak zarında delinme meydana gelebilir.Bunun sonucunda orta kulaktaki iltihap kulak yolundan akar, ağrı azalır ve ateş düşer. Kulak zarındaki delik çoğunlukla tedavi sonucunda tabiatıyla kapanır.

Hastalığın Önlenmesi:Yenidoğan bebeklerde anne sütünden geçen hususların sağladığı bağışıklık, akut otitis media gelişmesini önler. Anne sütü emen çocukların beslenme sırasındaki durumu, biberonla beslenen çocuklarınkine oranla östaki tüpünün olağan işlev yapması için daha uygundur; bu nedenle anne sütü emen çocuklarda orta kulak iltihabı, biberonla beslenen çocuklara oranla daha az görülmektedir. Şayet çocuğun biberonla beslenmesi gerekiyorsa, oturur konumda beslemek yatırılarak beslemekten daha yeterlidir.

Hastalığın Mühleti:Orta kulak iltihabının düzelme müddeti değişken olabilir. Hiç tedavi edilmediğinde bile 48 saat içinde tabiatıyla düzeldiği olmaktadır. Bazen de, antibiyotiklerle tedavi edilmesine karşın 2 hafta ile 2 ay ortasında orta kulakta sıvı kalmaya devam etmektedir. Bu sıvı çoklukla tabiatıyla kaybolur, lakin bu mühlet içinde işitme azalmış olabilir. Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir, lakin asıl nedeni olan üst teneffüs yolu enfeksiyonu bulaşıcı olabilir.

Tıbbi Tedavi:Akut orta kulak iltihabı çoklukla antibiyotiklerle ve östaki tüpünün işlevini düzeltecek ilaçlarla tedavi edilir. Bazen çocuğun kulak zarı iltihap nedeniyle çok şişerse ve şiddetli ağrıya neden olursa, kulak zarında küçük bir kesi (parasentez) yapılarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Bu süreçten sonra kulak zarı çoklukla bir hafta içinde düzgünleşir. Ebeveynler sıklıkla kalıcı bir işitme kaybı olup olmayacağı konusunda kaygı duyarlar. Şayet uygun tedavi edilir ve ilaçlar önerildiği doz ve müddette kullanılırsa kalıcı işitme kaybı mümkünlüğü çok düşüktür.

Başa dön tuşu