SİNÜZİT

SİNÜZİT NEDİR ?

Elbette sağlıklı işleyen sinüs ve burun fizyolojisinde iltihap oluşmaz. Sinüs kanallarını tıkayan ve çalışmasını bozan bir durum varsa, bakteri ve virüsler iltihaba neden olabilir, (sinüzit) gelişir. Nadiren mantarlar da iltihap yapabilir. Ekseriyetle üst teneffüs yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar. Sinüslerin burna açılan kanalları şişer ve ödemlenerek tıkanır. Sinüslerinsalgıları burun boşluğuna gidemez ve havalanması bozulur. Bir süre sonra sinüslerin içinde iltihap başlar. Alerji, deviasyon, burun et büyümesi üzere problemler var kronik sinüzit meydana gelir.

Özellikle çocuklarda sinüzit atakları varsa geniz eti büyümesi detaylı formda değerlendirmelidir. Bağışıklık sistemini bozan sistemik her hastalık sinüzite zemin hazırlar. Günümüzde sinüzit akut (ani başlayan) ve kronik (müzmin) olarak iki farklı kümeye ayrılır. Akut sinüzit ilaç tedavisi ile güzelleşir. Tedavisi yeterli yapılamayan sinüzitler kronik hale geçer.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Kronik ve akut sinüzitte şikayetler farklılık gösterir. Başağrısı akut sinüzitte şiddetlidir. bilhassa göz etrafında ve yüz kemiklerinde zonklayıcı, batıcı şekilde ağrı olabilir, Ağrı başınızı öne hakikat eğmekle artar.

SİNÜZİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Saçlarınızı ıslatarak sokağa çıkmak, dış ortamdaki ısı ve nemin uygun olmaması, Soğuğa maruz kalmanız, sigara ve alerji sinüzite neden olan faktörlerdendir. Bu nedenle tekrarlayan sinüzit atakları geçirmenize sebep olan hayat alışkanlıklarınızı düzenlemenizde yarar var.

SİNÜZİT TEDAVİSİ

Tedavinin esasını antibiyotikler oluşturur. Bilhassa bakterilerle meydana gelen sinüzit tedavisinde on gün müddetle kullanılması gerekir. Sinüslerin burna açılan kanallarındaki ödemi ve enflamasyonu gidermeye yönelik ilaçlar da tedaviye eklenir. Dekonjestan spreyler beş günden fazla kullanılmamalıdır.Alerji varlığında kesinlikle antialerjik ilaçlar verilir. Şiddetli başağrısı ve ateş olması durumunda ağrı kesici, ateş düşürücü yararlı olur. Tedavi 10 gün sürdürülse bile durum halinde bu müddet dört haftaya kadar uzatılabilir.

ENDOSKOPİK SİNÜZİT AMELİYATLARI

Günümüzde endoskopik cerrahinin tıbbın her alanında kullanılmaya başlanması ile sayısız ameliyat daha konforlu ve daha az kanamalı hale gelmiştir. Sinüzit cerrahisi de burna sokulan açılı teleskoplar sayesinde kolaylaşmıştır. Burun ve sinüsler üzere dar ve karanlık bir alanda ışıklı kameralı sistemle çalışmak elbette ameliyatın muvaffakiyetini tesirler.

Hem genel hem de lokal anestezi ile yapılabilen endoskopik sinüzit ameliyatlarında ferdî tercihim genel anestezidir. Emelimiz; sinüs kanallarının burna açıldığı alanların genişletilmesi ve varsa polip, granülasyon üzere dokuların temizlenmesidir. Özellikle sinüs içindeki kistik oluşumlarda alınmalıdır. Cerrahi burundan girilerek yapılmaktadır fakat vakit zaman özel durumlarda dudak altından, dişlerin üst kısmından da sinüs içine ulaşmamız gerekebilir. Burunda çalışma alanını zorlaştıran ve burun tıkanıklığına neden olan deviasyon, burun eti büyümesi üzere durumlarda kombine yaklaşımla hem sinüzit hem de burun içi patoloji tıpkı anda ele alınabilir. Ameliyat başarılı olsa dahi gerek intaroperatif (ameliyatta) gerekse postoperatif (ameliyat sonrası) erken devirde kanama görülebilir. Sızıntı halindeki kanamalar tabiatıyla durur, lakin büyük kanamalarda burun içine merosel, silikon yerleştirmek gerekebilir.

Tecrübesiz ellerde daha sık görülen komplikasyonlar cerrahın bilgi,birikim ve tecrübesini arttırması ile azalır.Göz bölgesi ile yakın komşuluk ameliyat sırasında hassas yapıların zedelenmesine neden olabilir. Sinüsler göz çukuru ile yakın komşuluk gösterdikleri için ameliyat sırasında göz çukuru etrafındaki yağ dokusu zedelenerek buradaki hassas (göz küresi ve görme siniri) yapılar zedelenebilir. Beyin zarına yönelik travmalarda BOS fistülü denilen beyin omurilik sıvısının burundan akması gelişebilir ki; ameliyatta kesinlikle onarılması gereken bu durum gözden kaçırılırsa menenjite sebep olabilir. Bilhassa sfenoid sinüs cerrahisini ilgilendiren patolojilerde beyin dolanımında kıymetli olan damarların zedelenmesi durdurulması epey güç, hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir

AMELİYAT SONRASI DÖNEM

Bence hangi teknikle ameliyat olursanız olun, cerrahi başarılı olsa dahi ameliyat sonrası tertipli takip ve denetimler yapılmazsa, bir mühlet sonra şikayetler tekrarlar ve burun içinde bilhassa sinüs kanallarının ağzında yapışıklıklar oluşur. Bu nedenle belirli aralıklarla güzelleşme periyodunda oluşan kabuklar temizlenmeli, burun lavajı nizamlı yapılmalıdır. Bu hem hastayı hem de tabibi rahatlatan bir tedbirdir. İşlevsel endoskopik sinüs cerrahisi yaptığım hastalarda yaklaşımım;ameliyatın sonraki günü birinci denetim yapılması ve takiben ilk pansumanın yedinci gün, sonrasında birinci ay haftada bir kere tekrarlanması tarafındadır. Daha sonra 3.ay ve 6 ay denetimi kafidir. Lakin hastadan hastaya bu takvim değişiklik gösterebilir.

En çok merak edilen sorulardan birisi, ameliyat olduktan sonra sinüzitin tekrarlayıp tekrarlamayacağıdır ?

Ben bu soruyu soran tüm hastalarıma hak veriyorum, zira ameliyat olduktan sonra karşılığını bir halde görmek istiyorlar. Lakin her şeyden evvel şunu söylemeliyim ki; cerrahi sonrası doğal yapılarına kavuşan sinüsler, şayet dikkat etmezseniz,önlemini almazsanız bir müddet sonra tekrar enfeksiyona maruz kalabilir.Normal bir bireyde nasıl sinüzit gelişebilirse, ameliyat olmuş hastada da her vakit sinüzit gelişme ihtimali vardır. Teklifim tertipli denetim yaptırmaları ve ÜSYE varlığında uygun tedavi almalarıdır.Sigara ve hava kirliğinden uzak durmak,alerjik taban mevcutsa dikkatli olmakta sinüzit gelişimini pürüzler.

Başa dön tuşu