Peroneal Sinir Tuzaklanması

Siyatik hudut kaba etin altından geçip uyluğun altından devam eder ve dizin ardında iki kola ayrılır bunlar: peroneal ve tibial sinirdir. Peroneal hudut tuzaklanmasında, peroneal hudut dizin çabucak altında bacağın üst kısmından geçip bacağın önünden aşağı iner dizin çabucak altında bacağın üstünde geçtiği olukta sıkışır. Peroneal hudut ayak bileğinin ve baş parmağın kendinize çekilmesini hareketini yaptırtır. Tıpkı vakitte da başparmak ve etrafındaki duyunun hissedilmesini de bu hudut sağlar.

Peroneal hudut diz bölgesinde yüzeyel olduğu için bilhassa bu bölgede baskı ve direkt travmaya uğruma ihtimali epey yüksektir. Diz ameliyatları sonucu, alçılar, bacak ortezleri, yüksek botlar, sıkı çorap bağları, çoraplar ve bacak bacak üstüne atarak uzun müddet oturma sonucu peroneal hudut bası altında kalabilir.

Ayak dorsifleksörleri denen ve ayağı bilekten üst kaldırmayı sağlayan kasların güçsüzlüğü ile karakterizedir. Hasta yürürken ayak bileğini düz tutamadığı için sürüklemek zorunda kalır. Tıpkı vakitte ayak yüzünde uyuşma da vardır. Akut olaylarda duyudan daha fazla motor tutulum ön plandadır. Kist ve tümör üzere daha kronik olaylarda ise ağrı ve yavaş ilerleyen motor ve duyu rahatsızlıkları vardır.

Bu teşhis düşünüldüğünde hastaya elektromyografi (EMG) testi yapılır. Bu test ile hududun hudut iletim çalışması yapılır ve huduttaki elektriksel altivitenin kaslarda yaptığı değişiklik ölçülerek bir sonuç çıkarılır.

Peroneal hudut arazında, şayet bulgular yavaş bir formda ilerliyor ve kişi bu olayı artıracak bir şey yapıyorsa öncelikle bu ziyanlı alışkanlık bitirilmelidir. Şayet şikayetler ileri seviyede değilse hastanın şikayetleri ekseriyetle tabiatıyla bir ay içinde düzelir. Antienflamatuar ilaçlar kısa periyodik yardımcı olabilir. Fizik tedavi ve bacak antrenmanları duruma nazaran yardımcı olabilir.

En sık yapılan ameliyat peroneal hududun özgürleştirilmesidir. Ekseriyetle lokal anestezi altında yapılır. Hasta yüzüstü yatırılır ve dizin çabucak ardında ve bacağın dış kısmında hudut üzerindeki cilde yapılan yaklaşık 3 cm kesi ile girilerek sıkışıklığa sebep olan hudut üzerindeki kılıf kesilerek açılır ve hudut rahatlatılır. Günübirlik yatış gerektiren bir operasyondur ve hasta ameliyattan 4-5 saat sonra konutuna gidebilir. Çoklukla 1 gün yatak istirahati önerilmektedir.

Başa dön tuşu