Gürültü

Kulağa beğenilen gelmeyen seslerdir. Bir çeşit ses kirliliği olarak tanımlayabiliriz. Gürültü, yalnızca tek bir kaynaktan çıkan rahatsız edici bir ses olabilirken, birkaç farklı enstruman yahut insanlardan gelen karışık sesler de olabilir. Bir insanın yüksek sesle bağırması, bir makine gürültüsü, hoparlörlerden gelen rahatsız edici müzik yahut ağır trafikte araç gürültüsü olabilir. İnsanı ruhen rahatsız eden bu ses kirliliği birebir vakitte işitme kayıplarına da yol açar. Ziyanlı ses düzeyi 120 dB ve üzeridir. 140 dB şiddetindeki bir ses, birkaç saniye bile sürse ani işitme kaybına yol açar. Bilhassa Karadenizli hemşehrilerim için söylüyorum. 140 dB silah sesidir. Yaylalarda silah atışını seven Karadenizliler buna dikkat etmelidir.

Kulak gözetici kullanmadan silah atışı yapmamalıdır. Ayrıyeten asker polis, güvenlik güçlerimizde de eğitim atışlarında kulaklık kullanmayınca işitme kaybı fazladır. Olağan konuşma düzeyi 50 dB civarındadır. Kıyas için söyledim. Rahatsız edici düzey 120 dB dir. Örneğin; uçak kalkışta 120 dB, jet motoru 140 dB şiddetinde ses üretir. Uçak motorlarından da uzak durmak gerekir.

Birkaç dakika dahi durmak işitme kaybı yapabilir. İnsanın bağırması da rahatsız edici olabilir. Lakin çağımızda gençler büyük bir tehlike altındadır.

İşyerinde 85 dB üzeri sese uzun mühlet, aylar yahut yıllar maruz kalanlarda da işitme kaybı ve çınlama şikayetleri olur. Bunlar meslek hastalığıdır ve tazminat hakkı doğurur. Vücudumuz bize Allah’tan bir emanettir. Tüm organlarımızı korumak bizim vazifemiz. Fakat ben teknolojik çağ ile gelen ve artan gürültü kaynaklarının tesirlerine dikkat çekmek istedim. Gürültünün kulağımız üzerindeki ziyanlı tesirlerinin yanında davranışlarımız ve öğrenme üzerine de olumsuz tesiri çoktur. Uzun mühlet gürültülü ortamda yaşayan yahut çalışan beşerler daha hudutlu, agresif ve telaşlı olurlar. Depresif ve anksiyetik bir ruh hali oluşur. Bu, davranışlara da makus yansır. Âlâ, uzlaşmacı anlayışlı insan tipinden uzaklaşılır. Gürültü ayrıyeten kalp damar sistemimize ve öğrenmenin gerçekleştiği beyin çalışmasına da ziyan verir. Konsantrasyonu etkileyerek eğitimi zorlaştırır. Öğrenme zahmetine yol açar. Sağlıklı bir beden ve huzurlu bir ruh hali için sakin inançlı ortamlara muhtaçlığımız var. Ayrıyeten kulak sıhhatimiz için yüksek şiddette ses düzeyinden uzak durmak zorundayız.

Başa dön tuşu