Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Koruyucu Burun Estetiği | kbbhastaliklar.com

Son yıllarda burun estetiğinde rağbet gören konulardan birisidir. Bu teknik burun estetiği isteyen bütün hastalar için uygun değildir. Burun sırtı önden güzel ama yandan kemerli görünen kişiler için uygundur. Daha önce burun ameliyatı olmamış kişilerin yaklaşık olarak yüzde 70-80’ine koruyucu burun estetiği uygulanabilir. Ayrıca burun tıkanıklığına sebep olan sorunlar varsa estetik burun ameliyatı ile birlikte düzeltilir.

Klasik teknikte burun kemeri alınır. Burun kemikleri yandan daraltılır ve burun sırtı tekrar şekillendirilir. Let down tekniğinde ise güzel olan burun sırtı hiç bozulmaz, tabandan yeterli miktarda kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burun sırtı asansör gibi bir kat aşağı indirilir ve yandan kemerli görünüm düzeltilir.

Koruyucu burun estetiği ameliyatında sadece burun sırtı korunmaz. Korunan diğer önemli yapılar kısaca şunlardır:

–Burun ucu ve burun sırtı kıkırdaklarının perikonriumu, zar altı çalışılarak korunur. Burun parlaması ve doku hasarı az olur. Deri atrofiye gitmez

–Koruyucu burun estetiğinde greft ihtiyacı az olduğu için burun içindeki septum dediğimiz kıkırdak büyük oranda korunur. Böylece olası revizyonlardaki kıkırdak ihtiyacı yine septumdan karşılanır. Kaburga veya kulaktan kıkırdak almaya ihtiyaç olmaz.

— Burun ucunun yumuşak ve hareketli olmasını sağlayan pitanguy ligamenti korunarak daha hareketli ve yumuşak burun uçları elde edilir.

–Zar altı çalışılarak burun kasları zedelenmediği için burunun solunumsal fonksiyonları iyi korunur.

— İnternal valv bölgesini açan scroll ligament korunarak burnun solunumsal fonksiyonları zarar görmez.

— Burun ucundan geçen damar sinir paketi korunarak burun ucu uyuşukluğu daha az olur.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu