Sinüs ve Sinüzit Nedir?

Sinüs ve Sinüzit nedir?

Sinüs aslında boşluk demektir. Her iki elmacık kemik, alın bölgesinde,  gözlerimizin iç kısmında ve beynimizin altında olmak üzere kemik yapının içinde yer alan dört çift ana sinüs kümesi mevcuttur.

Sinüslerin fonksiyonları nelerdir?

 1. Sesin yankılanması ve ses kalitesinin daha âlâ alınmasına yardımcı olur.
 2. Başın yükünün azaltılmasını sağlarlar,
 3. Ürettiği salgı ile buruna giren yabancı cisimler, mikroplar ve parçacıklar tutularak yok edilir.
 4. Koku almada fonksiyonları vardır.
 5. Salgı ile paklık: Sinüslerden günde 600 ml kadar salgı yapılmaktadır. Bu salgı sayesinde burun ve sinüslere giren bakteriler virüsler ve parçacıklar tutularak filtre edilir ve temizlenmeleri sağlanır.

Sinüzitte şikâyetler nelerdir?

 • Burundan beyaz, kirli sarı yahut yeşil akıntı olması,
 • Geniz akıntısı varlığı,
 • Burun tıkanıklığı ,
 • Koku almada zorluk,
 • Baş ağrısı,
 • Yüzde ve gözler etrafında baskı hissi

Tanısı nasıl konur?

Burun içinin endoskopik olarak muayene edilmesi ile başlanır.  Gerekli hastalarda paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisi teşhiste yardımcı olan formüldür.

Sinüzit Tedavisi Neleri Kapsar?

Akut bakteriyel sinüzitlerde tedavide uygun antibiyotikler, burun spreyleri verilir. Hastanın allerjisi varsa allerji ilaçları tedaviye eklenmelidir. Ortamın buharla nemlendirilmesi faydalı olur. 

Sinüzitin gelişimine yer hazırlayan sigara dumanı, soğuk ve kuru hava üzere faktörlerin ortamdan uzaklaştırılması önerilir.  Burunda ağır  akıntı varsa burun yıkamalarıyla ilaç tedavisinin etkinliği artar.

Tekrarlayan sinüzitlerde altta yatan nedeni araştırmak gerekir. Bunlar burunda kemik eğriliği, polip, konka olarak isimlendirilen burun etleri şişliği ya da çocuklarda geniz eti olabilir. İlaçla tedaviye yanıt alınamayan ve sık tekrarlayan sinüzitlerde ameliyat gerekebilir.  

Kronik sinüzit ise 12 haftadan uzun süren sinüzittir ve bu durumda ilaç tedavisinin yararı olmamakta, cerrahi müdahale ile gerekli tedavi sağlanmaktadır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında burun içinden endoskopik kamera sistemi ile yapılır. Dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaz ve iz kalmaz. Burun içindeki enfekte dokular, polipler, kistler temizlenir ve sinüslerin buruna açılan sinüs kanalları genişletilerek drenaj yolları açılmış olur. 

Ya sinüzit tedavi edilemez ise?

Sinüzit tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerler, işgücü kaybı ve ömür kalitesinde bozulmalar olur.

Sinüzit tedavi edilmez ise burun ve sinüslere sonlu olan enfeksiyon buralardan dışarı çıkabilir ve burun etrafında olan, beyin, göz üzere oranlara yayılabilir. Bu da menenjit üzere hayatı tehdit eden çok ciddi durumlara yol açabilir.

Başa dön tuşu