Sekonder Rinoplasti – Burun Estetiği Revizyonu

Burun ucu estetiği ameliyatında burun kemiklerine,burun orta bölmesi olan septuma dokunulmadan,sadece burun ucundaki kıkırdaklar ve yumuşak dokulara süreç yapılmaktadır.Burun ucu estetiği süreci burun içinden yapıldığı için,burun dışından gözüken iz oluşmaz.Burun içindeki kesiler tabiatıyla eriyen iplerle kapatılır.Burun ucu estetiği çoklukla genel anestezi ile yapılmaktadır.Burun ucu estetiği süreci ortalama 45 dk-1 saat sürer.Ameliyat sonrasında birinci gün hastanede kalmaktasınız.

Daha evvel bir ya da birden fazla burun estetiği ameliyatı olan bireylerde, burun halinin istenildiği üzere olmaması ya da travmalar sonucu bozulması durumlarında yapılan operasyona sekonder rinoplasti yani burun estetiği revizyonu denilmektedir. Sekonder rhinoplasti ile ameliyat sonrası beğenilmeyen burun biçimi düzeltilirken birebir vakitte nefes alma düşüncesi yaşanıyorsa bu da giderilebilmektedir.

Burun estetiği revizyonu süreçlerinde asıl emel bozuk olan burun biçiminin düzeltilmesidir. Revizyon burun estetiği ile burun biçimindeki eğrilikler giderilir, burun delikleri ortasında simetri sağlanır. Bunların yanı sıra hastaların şikayetçi oldukları burun ucundaki deformite düzeltilir.Burun delikleri ortasında simetri sağlanır. Bazen de evvelki burun estetik ameliyatlarından sonra burun yüze nazaran çok küçük ya da büyük kalmış olarak görülüyorsa,sekonder rhinoplastinin yani burun estetiği revizyonlarınun maksadı burunu ülkü büyüklüğüne getirmek olur.Bu süreçler yapılırken birden fazla vakit burun için, kıkırdak ya da kemik dokuya gereksinim duyulur.Önceki operasyonlarda harcanmış olabileceğinden; bu dokular burunun septum dediğimiz orta bölmesinden temin edilir.Ancak burada da temin edilecek kâfi doku bulunamazsa kulak ya da kaburgadan bu dokuların alımı yapılır. Üstte sıraladığımız nedenlerden ötürü burun estetiği revizyon operasyonlarının planlanması açısından hastanın geçirdiği evvelki müdahaleler çok değerlidir.

Burun estetiği revizyon operasyonlarında muhtaçlık duyulan dokuların temini ve bunların şekillendirilip yeni yerlerine yerleştirilmesi üzere sebeblerden ötürü; burunu büyütmeye çalışmak küçültmekten daha zordur.Burun estetiği geçirildikten sonra ortalama 1 hatta 2 yıl sonrasına kadar beklenmesi burun estetiği revizyonu için daha sağlıklı olur.,Sekonder rhinoplasti yani burun estetiği revizyon kararını hastalar biraz daha düşünerek vermelidirler.Bilinmelidir ki, her sonraki ameliyat bir evvelkinden düzgün olmaya bilir.Ortaya daha makus sonuçlar çıkabilir.Ancak, hekiminiz muhtaçlık olduğuna kanaat getirirse uygun mühletten sonra yaptırmanız sizin ve burnunuz için yararlı olacaktır.Burun estetiği revizyonlar ortalama 3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Revizyon burun estetiğinden sonra birinci gün yüze soğuk uygulama ve kolay ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp sonraki gün konuta gidebilir.Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla görülen hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir fakat bu morluklar her geçen gün belirginliğini kaybeder.Ameliyattan ortalama 7. gün, burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Hastalar Revizyon burun estetiğinden sonra yaklaşık 7 gün sonra olağan hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işlerine başlayabilirler.10-15.günlerde yürüyüş halinde fazla yormayacak aktiviteleri hastalarımızın yapmasında yarar vardır.Ancak,tempolu idman ve yüzmeye başlama vakti ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.Gözlük kullanımına ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabilirler.)Burnun travma alabileceği sporlara ve dalmaya 2.ay sonra başlanabilmektedir.Burun formunun oturması ortalama 6 aydır.

Revizyon burun estetiğinden sonra birinci gün yüze soğuk uygulama ve kolay ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp sonraki gün meskene gidebilir.Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla görülen hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir lakin bu morluklar her geçen gün belirginliğini kaybeder.Ameliyattan ortalama 7. gün, burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Hastalar Revizyon burun estetiğinden sonra yaklaşık 7 gün sonra olağan hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işlerine başlayabilirler.10-15.günlerde yürüyüş biçiminde fazla yormayacak aktiviteleri hastalarımızın yapmasında yarar vardır.Ancak,tempolu idman ve yüzmeye başlama vakti ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.Gözlük kullanımına ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabilirler.)Burnun travma alabileceği sporlara ve dalmaya 2.ay sonra başlanabilmektedir.Burun halinin oturması ortalama 6 aydır.

Başa dön tuşu